16. srp, 2018

SLOVENSKO: Kiskostrana 20% nebude mať, ale do parlamentu sa určite dostane

Portál Aktuality priniesol správu o potenciáli novej strany, ktorej lídrom bude Andrej Kiska...

Ako sa v uvedenom médiu píše, ide o výsledok Kiskom objednaného prieskumu na odhad volebného potenciálu pripravovaného politického subjektu. V prieskume to bolo viac ako 20 percent.
 
Aktuality však pripomínajú, že nejde o preferencie strany.
 
„Volebný potenciál pre každú stranu ukazuje, koľko percent hlasov by mohla aktuálne hypoteticky získať, pokiaľ by ju volili všetci, ktorí jej voľbu vážne zvažujú a nevylučujú svoju účasť na voľbách,“ vysvetľuje Michal Mislovič z prieskumnej agentúry Median.
 
Minulý rok malo napríklad Progresívne Slovensko volebný potenciál 9,6 percenta. V prieskumoch preferencií je však hlboko pod päť percent.
 
Aký bude Kiska vo voľbách?
Náš odhad je vysoko optimistický.
 
Kiska je sám osebe veľmi kontroverzný. Jeho konfrontačný štýl v ktorom vedie už dnes kampaň do parlamentných volieb, vytvára skupinu verných podporovateľov, tzv. pevné jadro. Tento volebný základ je už dnes zrejme vyšší ako požadované kvórum 5% na vstup do parlamentu.
 
V momente Kiskovho vstupu do politiky, ako volebného lídra nejakej starej, či novej strany, šanca na výrazný úspech bude veľmi vysoká. Ak sa napr. potvrdí, že Progresívne Slovensko (PS) je projekt, ktorý počíta so zapojením Kisku, dá sa predpokladať multiplikačný efekt. Dôjde teda k nárastu preferencií, hoci zloženie voličov PS a Kiskostrany sa výrazne prekrýva. Ľudia majú radi úspešné príbehy a byť na strane volebného subjektu, ktorý má prakticky istotu parlamentnej existencie, má veľký mobilizačný potenciál.
 
Je viac ako isté, že si to uvedomujú aj dnešné koaličné strany. Nejde o to, že by im Kiska bral voličov. Vôbec nie, keďže ich skupiny sa skoro vôbec neprekrývajú. Kiskostrana bude loviť u mladých, nerozhodnutých a v skupine súčasnej opozicie mimo ĽSNS. Možnosť konsolidácie, čiže vysatie hlasov opozičných strán, môže z Kiskostrany urobiť dôležitý subjekt, s ktorým bude treba rátať.
 
Najväčším problémom koalície je čas. Kiska v marci ukončí svoj mandát ako prezident a bude mať rok čas na politickú kampaň. To by znamenalo, že by súčasný potenciál mohol dokonca premeniť na preferencie. Podľa neustále sa množiacich chýrov budú predčasné parlamentné voľby s termínom zhodným s prezidentskými voľbami. Tým sa čiastočne vyrieši spomínaný problém. Ako prezident by nemal pôsobiť v mene ľubovoľnej politickej strany.
 
Neznamená to, že Kiska bude sedieť so založenými rukami. Určite bude podporovať opozíciu a zrejme aj Progresívne Slovensko. Nestrannosť sa vsak Kiska už dávno ani nesnaží predstierať, je možné, že pokročí ďalej. Ústava v časti o prezidentovi nehovorí, že nesmie byť súčasťou kampane, to sa len predpokladá ako etická norma. Rovnako, ako sa nevyslovene predpokladá, že prezident nebude členom politickej strany. Ale explicitne, čierne na bielom, to nie je nikde napísané. Nič teda nebráni Kiskovi otvorene vstúpiť do politického ringu na čele kandidátky politického hnutia.
 
Nemyslím, že by ho kvôli tomu trápilo svedomie. Má toho na rováši viac ako dosť. Vzhľadom na obrovské podozrenia, ktoré sa voči nemu vynorili, musí dosiahnuť čo najlepší volebný výsledok. V ideálnom prípade taký, že bude súčasťou vlády. A keďže, ako sám tvrdí, Slovensko je mafiánsky štát, nikto predsa nebude súdiť niekoho, kto tej mafii bude veliť.
 
Autor: Juraj Poláček, Bratislava, Slovensko, 16.8.2018
 
Zdroj: