24. led, 2019

SLOVENSKO: Mistríkovi tečie do topánok

Do prezidentských volieb zostáva 50 dní, kampaň sa začala. Kandidátov máme dostatok, no ešte stále nie konečný počet...

Kandidátky treba podať do konca januára a kým niektorí záujemcovia nosia do NR SR svoje hárky s podpismi, iní zostávajú neistí do posledných chvíľ. Jedným z nich je napríklad médiami zavrhovaný Martin Daňo, svojrázny novinár a aktivista, ktorý sa rozhodol stať poslaneckým kandidátom a zbiera podpisy na svoju kandidatúru od poslancov v parlamente. Podľa jeho vyjadrení mu chýba už iba jeden či dva poslanecké podpisy.

Kým Martin Daňo nebude, pravdepodobne, veľmi mútiť vodu a bude skôr iba spestrením predvolebnej kampane, druhý chýbajúci do partie, to je iná káva. Svojho kandidáta ešte stále nepostavila strana Smer. No ako sa zachová Smer, to ovplyvní voľby možno viac ako by bolo treba. Smer svojou kandidatúrou drží všetkých v napätí.

Časť opozície, ktorá si hovorí „demokratická“ začína byť nervózna.

Najväčšiu nervozitu cítiť z tábora „superkandidáta“ SaS a v podstate bezvýznamnej strany Spolu, Róberta Mistríka.  Napriek investovaným státisícom euro sa pred začiatkom volebnej kampane nedostavuje očakávaný výsledok a prieskumy neukazujú vedúcu pozíciu Mistríka s dostatočným náskokom. A to sa do kampane ešte nezapojil kandidát za stranu Smer. To spôsobuje paniku v radoch mistríkových investorov a podporovateľov. Nevýrazný Mistrík má za sebou prvú televíznu diskusiu, kde sa snažil neprezradiť nič zo svojich konkrétnych cieľov, zabudol priznať peniaze na kampaň z politickej strany a kŕmil nás iba naučenými heslami, frázami ako „Pohneme Slovensko dopredu!“

Mistrík nie je spoločný kandidát väčšiny opozície napriek snahe a očakávaniam. Neparlamentné Progresívne Slovensko podporuje Zuzanu Čaputovú, Sme Rodina má svojho kandidáta Milana Krajniaka, Oľano do dnešného dňa nikoho, podobne ako KDH alebo SNS. Dokonca pomerne zbytočná mini strana OKS, ktorá sa do parlamentu dostala iba na kandidátke SaS, z nejakého dôvodu ohrdla  Mistríkom a podporuje Františka Mikloška, ktorý sa zaťal a nemieni z kampane v prospech Mistríka odstúpiť.

Nízkymi preferenciami „jediného demokratického kandidáta“ – Mistríka je prekvapený aj Igor Matovič, ktorý si s podporou niektorého z kandidátov dáva načas a lavíruje, vraj v snahe eliminovať „mečiarovskú obludu“ –  Štefana Harabína.

Panika a strach z premrhania investícií sa prejavuje zúfalými činmi.

Kampaň sa ešte nerozbehla a Mistrík sa začal pomerne autoritatívnym a arogantným spôsobom uchádzať o podporu ďalších politických strán. Žiadal odstúpenie iných kandidátov vo svoj prospech, dávajúc im na vedomie, že „superkandidátom“ je tu on a ostatní mu majú prestať zavadzať aby boj o prezidentský palác nevyhral nejaký „extrémista“. Dokonca žiadal aj o podporu KDH a s touto stranou deklaroval niečo ako spoločný záujem a hodnoty. Vidieť, že mu zjavne tečie do topánok. Liberál Mistrík, kresťanskí demokrati a ich „spoločné“ hodnoty…

Smer čaká a napätie stúpa.

Mistrík stihol postrašiť kandidatúrou Miroslava Lajčáka, hoci  ten sa nikdy kladne k možnosti svojej kandidatúry nevyjadril. Mistrík prostredníctvom svojej FB stránky tvrdil, že:

Dnes môžeme uchádzanie sa Lajčáka o post hlavy štátu v podstate vylúčiť. Je vysoko nepravdepodobné, že by ho Smer – SD nominoval po trapase s globálnym paktom o migrantoch. Vyzerá, že zažehnaním nočnej mory v podobe Lajčáka by mohol Mistrík pokojne spávať. Ale nie je tomu tak. Smer nanovo zamiešal karty možnou nomináciou eurohujera Maroša Šefčoviča.

Pekne pozvoľne, Smer naťahuje strunu. Času na znervóznenie súpera majú stále dosť. Najprv pustili do médií informáciu o možnej kandidatúre, médiá zareagovali okamžite rôznymi špekuláciami. V nedeľňajšej televíznej diskusii Erik Tomáš zo Smeru upresnil, že si Maroš Šefčovič zobral čas na rozmyslenie a vybavenie nejakých vecí spojených s kandidatúrou. Na to posmešne reagoval Ľubomír Galko v tom zmysle, že Šefčovič sa nechce namočiť kandidatúrou za Smer. Galkove posmešky pôsobili neveľmi smiešne, keďže Šefčovič ohrozuje práve ich kandidáta.

Úsmevy liberálov nie sú na mieste.

Šefčovič, rovnako ako iní kandidáti – Mistrík, Čaputová ale aj Mikloško sú z podobného cesta. Všetci sú dostatočne „proatlantickí“, proeurópski, prohomosexuálni, sorošpozitívni, rusofóbni slniečkári. Všetci sú prijateľní tak pre Brusel ako aj pre americkú ambasádu. Kandidatúra Šefčoviča ohrozuje pozíciu Mistríka ako jediného „silného demokratického kandidáta“ a aj investície do Mistríka vložené. Buď chce Smer kandidatúru Šefčoviča zobchodovať alebo sa čaká na to ako túto kolíznu situáciu vyriešia naši partneri na druhej strane Atlantiku a či dajú Šefčovičovi do kampane zelenú.

Smer zvyšuje napätie.

Včera tlačou prebehla správa, že Šefčovič s kandidatúrou súhlasí a predseda vlády ho podporuje, čaká sa na nomináciu strany Smer. Toto stupňovanie napätia zvyšuje Šefčovičovi cenu. Cenu za prípadnú neúčasť v kampani a uvoľnenie priestoru Mistríkovi.

Kandidatúra Maroša Šefčoviča môže priniesť pre kandidáta SaS pomerne komické a nekomfortné situácie. Neviem si celkom predstaviť ako Mistrík žiada „spojenie síl“ a vyzýva iného „demokratického“ kandidáta, kandidáta nominovaného stranou Smer – SD,  aby sa vzdal kandidatúry v jeho prospech. Alebo pri postúpení Šefčoviča do druhého kola napríklad so Štefanom Harabínom. Bude SaS volať po zjednotení síl a podporovať demokratického „smeráka“ proti „extrémistom“ ?

V kuloároch a na pozadí sa asi dejú zaujímavé veci. Výsledok uvidíme zanedlho. Maroš Šefčovič už nemá čas zozbierať 15.000 podpisov potrebných k podaniu kandidatúry. Môže byť nominovaný iba 15 podpismi poslancov NR SR. Ak sa do prezidentskej voľby nepostaví, bude jasné, že sa jeho účasť podarilo SaS-ke, dobrodincom z firmy Eset alebo priateľom z americkej ambasády eliminovať. Za akú cenu sa asi nedozvieme.

Okrem Šefčoviča má Smer stále dostatok možnosti ako sa k prezidentským voľbám postaví: Nepostaví svojho kandidáta, podporí iného kandidáta, postaví niekoho málo dôležitého alebo stále môže prekvapiť, a po oklamaní súperov sa do prezidentského súboja nakoniec zapojí sám Róbert Fico.

Autor: Roman Noga, Slovensko, 24.1.2019

Zdroj:

https://slobodnyvyber.sk/mistrikovi-tecie-do-topanok/