18. úno, 2019

SLOVENSKO: Názor čitateľa na favorita volieb Mistríka

Róbert Mistrík doteraz vedie v kampani na prezidenta. Jeho náklady boli najväčšie, kampaň beží už celé mesiace, niet sa čo diviť. Ale nie každý jeho snahu oceňuje pozitívne...
 

Na povrch vychádza neobratnosť Róberta Mistríka, naučený populizmus, neschopnosť zaujať stanovisko. To všetko potom začína až príliš pripomínať súčasného prezidenta. Mnohí ľudia práve beznázorovosť Andreja Kiska a manipulovateľnosť považovali za vážny problém.

Niet sa čo diviť, že Čaputová, mimochodom kandidátka z rovnakej stajne ESET, sa nielen dotiahla, ale už aj Mistríka predbieha. Zdá sa teda, že voľby prezidenta začínajú byť zaujímavé. V druhom kole to bude zrejme Šefčovič a Mistrík sa tam nemusí vôbec objaviť. Potom už je len otázka, či to ESET takto plánoval, alebo to len tak vyšlo.

V diskusii sa objavil jeden názor na Mistríka, ktorý stojí za zverejnenie

Mistrík (ako ho SaS nevidí)

Mistrík je hlavne trúba, ktorý sám o sebe priznal, že nemá na politiku talent.

Jeho chovanie počas kampane ukazujú, že ho naozaj nemá.

Pasuje sa za liberála, ale s konzervatívnymi hodnotami a s čisto ľavicovými, až populistickými témami, ktoré samozrejme ako prezident nemá moc presadiť. Je to taký politický chameleón, bez názoru a s naučenými frázami, a tak keď príde na nejakú kontroverznú otázku, vyhne sa jej, preto sa stal aj terčom vtipov.

Excelovať môže len vo svojich monológoch, kde moralizuje a poučuje, ale v diskusiách ho bez problémov zotrie nielen Čaputová, ale aj Šefčovič či dokonca aj starý lišiak Bugár, pri ktorom Mistrík čumel ako puk, doslova.

Kampaň mu robí firma Komplot, ktorá ju robila aj Kiškovi, Radičovej, Bútorovi a samozrejme SDKÚ, a tiež naposledy Lunterovi v BB.

Takže teda ťažko povedať, či vymyslieť kampaň vyvíjaním tlaku na Čaputovú, aby odstúpila z volieb ešte pred voľbami, a pľuvaním, hecovaním a zvyšovaním napätia a nepriateľstva časti spoločnosti proti druhej, pomaly v každom svojom statuse na FB, ale zároveň pokrytecky tvrdiť, že chce spájať, pričom ale znepriatelil svoj a Čaputovej tábor, je z jeho hlavy, alebo z dielne Komplotu.

Mistrík je proste nudný, slabý, nezaujímavý, nezáživný, suchopárny, arogantný, pokrytecký, nesympatický, snobský, podlý, zákerný, konfrontačný. Nevie zaujať ľudí, preto celý svoj plán postavil na voľbe proti niekomu, teda Šefčovičovi alebo Harabinovi, ako voľbe za Mistríka. A tento plán mu Čaputová kazí, čo bolo jasne vidieť na jeho následnej tlačovke, kde pôsobil neisto, vystrašene a podráždene.

Rast jej podpory vydesil SaS aj Oľano, ktoré plnou váhou podporili svojho „nezávislého, nadstraníckeho, nestraníckeho a občianskeho“ kandidáta.

A tento zakladateľ SaS, bývalý člen SaS, politický nominant do dozornej rady Slovenských elektrární, sympatizant SaS, volič SaS, kamarát Sulíka, ktorému chodí na narodeninové oslavy, má tu drzosť označovať Šefčoviča, ktorý je profesionálnym diplomatom a byrokratom a členom žiadnej strany, za predĺženú ruku Smeru alebo usmievavú tvár Smeru. Fuj.

Názor na Čaputovú od jej priaznivca

Včera som bol, zasa po mnohých rokoch, pozrieť politickú diskusiu v Martinuse. A musím povedať oplatilo sa! Iste ste už videli aspoň záznam, takže asi budete súhlasiť, že diskusia to bola kvalitná, slušná, odborne na úrovni a fundovaná. Odniesol som si z nej aj niekoľko podnetov, čo som pôvodne vôbec nečakal.

Obaja aktéri hovorili k veci, odpovede formulovali síce opatrne, diplomaticky, ale k veci a nevykrúcali sa. Vždy bolo jasné aké je ich stanovisko. Obaja takisto pôsobili uvoľnene, ich odpovede boli uveriteľné, bolo vidieť že sú stým čo hovoria stotožnení, že je to ich vnútorné stanovisko, že to teda nie sú len nabrífované vety od poradcov. Obaja sa samozrejme snažili zdôrazniť svoje prednosti, alr tým najkorektnejším spôsobom, neútočili na seba navzájom. „Kampaňovania“ bolo v tejto diskusii minimum, iba zo strany Mistríka bol kde tu náznak – „spojme sily“ – čo je teraz aktuálne kryptonym pre „vzdajte sa v môj prospech“! Moderátorka zvládla diskusiu profesionálne a rutinne, nakoniec nemal moc čo robiť všetko išlo hladko.

Dobré bolo, že sa diskusie zúčastnili len relevantní kandidáti (aspoň z pohľadu bratislavskej kaviarne), prípadné „vsuvky“ (povedzme od Mikloška, nehovoriac už o niekom inom) by len zbytočne vyrušovali. Na diskusiu nebol priestor, čo je nakoniec tiež dobré, všetko podstatné bolo povedané a zachoval som si z toho taký ucelený dojem.

Zuzana Čaputová bolo v diskusii jednoznačne lepšia, „o jednu dĺžku“. Bolo vidieť, že má svoju kandidatúru premyslenú, vie prečo do nej ide a že je jej aj jasné, čo treba, a čo z pozície prezidenta môže a vie urobiť. Jej odpovede boli vždy pohotové a zreteľné (hoci hovorí rýchlo), presne obsahovo aj štylisticky formulované. To svedčí nielen o tom, že má svoje prípadné pôsobenie vo funkcii prezidenta už dobre premyslené, aj o inteligencii, vie sa rýchlo a dobre orientovať. Toto je prvá vlastnosť ktorá ju podľa mňa predurčuje stať sa najlepšou hlavou štátu v dejinách Slovenska. Druhá je jej doterajšie pôsobenie, vo Via Iuris, v boji proti Pezinskej skládke, eko organizáciách, mimovládkach a pri riešení rómskej problematiky, obhajobe práv občanov a podobne. Jednoducho má skúsenosti know-how aj potrebné právnické vzdelanie na to čo Slovensko najviac trápi a to je ešte stále, 30 rokov po nežnej revolúcii, teda základné fungovanie štátu . Tretia vlastnosť je to čo už som spomínal, a čo je tak trochu ťažko postrehnuteľné a vyjadriteľné. A teda to, že Zuzana má v sebe veľa energie odhodlania, má potenciál zaujať, inšpirovať a motivovať aj ďalších ľudí a ‚vtiahnuť‘ ich do svojho príbehu. Teda má potenciál v budúcnosti „nabaliť“ na seba ďalších a ďalších tak znásobiť efekt svojho pôsobenia. To je podľa mňa najdôležitejšie a táto vlastnosť u ostatných kandidátov podľa mňa najviac absentuje.

Obaja kandidáti sa aj veľmi dobre dopĺňali, Róbert Mistrík zanechal vo mne tak isto vynikajúci dojem. Jeho odpovede boli až chirurgicky presné, rovnako bolo cítiť, že vie do čoho ide, aj že to má premyslené. Motivácia a úprimnosť jeho snahy je takisto nespochybniteľná. Prirodzene zdôrazňoval a staval na tom, čo je jeho silná stránka, teda pozícia vedca a manažéra. Schopnosť identifikovať a pomenovať problém, dotiahnuť veci do konca. A to je takisto dôležitá vlastnosť prezidenta. No v rozhodujúcich veciach a kritických situáciách by sa zrejme prejavil jeho nedostatok skúseností, právnického vzdelania a aj rozhľadu v problematike, ktorý má, ako som písal, vyššie práve Zuzana. Zrejme tu by sa musel viac spoliehať na svojich poradcov, čo sa nie vždy musí ukázať ako dostačujúce. Všimol som si aj drobný rozpor v jeho vyjadreniach, keď na jednej strane kritizoval (oprávnene a veľmi trefne to pomenoval), že sa nevyužili a rozkradli veľké prostriedky vo vede a výskume, no na druhej strane by zasa vedu a výskum považoval za svoju prioritu a ‚investoval‘ do nej viac peňazí. Čo je vecne správne, a veľmi veľmi dôležité, ale pri tomto fungovaní štátu by to viedlo len k ďalším a ďalším krádežiam. Zuzana to pomenovala myslím veľmi trefne, že to je „dobrý program do dobrých časov“. My ale ešte stále dobré časy nemáme a stále zápasíme o charakter štátu.

Toto sú asi tak moje postrehy z tej diskusie a budem rád keď sa podelíte aj vy o sovje dojmy z nej.

Som presvedčený že Zuzna Čaputová bude najlepší prezident v dejinách SR a že je dôležité aby sa prezidentkou aj skutočne stala a preto zdieľajte, šírte osvetu, prispejte na kampaň a ‚ukecajte‘ aj ľudí vo svojom oko

Autor: Slobodnyvyber.sk, Slovensko, 18.2.2019

Zdroj:

https://slobodnyvyber.sk/nazor-citatela-na-favorita-volieb-mistrika/