22. úno, 2018

PI-NEWS: Skandály rakouské veřejnoprávní ÖRF, v Německu to není jiné, říká Petr Bystroň

Skandály ÖRF: Bystroň požaduje též pro Německo „Konec státního vysílání“...

Rakouský mediální svět se momentálně otřásá díky skandálům ÖRF. Na rozdíl od minulosti mají mít současné redakční manipulace jak osobní tak strukturální následky. Petr Bystroň, poslanec německé AfD přičítá tento obrat na konto současné vládní straně - FPÖ. 

Díky celoevropskému propadu tradičních stran a jejich přibývajícímu rozkladu očekává AfD politik také v Německu obrat, při němž dojde k revoltě proti politicky ovlivněným a vládu podporujícím médiím. 

Aktuální skandál v Rakousku začal tím, že ÖRF ve svém příspěvku o Setkání špiček Brennerského tranzitu úplně opomněla zmínit účast aktéra setkání - ministra dopravy Norberta Hofera (FPÖ). 

Několik dnů poté přidala ÖRF další věc: uprostřed předvolebního boje pro volby konající se 25. února, byl uveden ve vysílání „Tirol heute“ příspěvek o vrcholném kandidátovi FPÖ- Markusu Abwerzgerovi, v němž bylo divákovi sugerováno, že Abwerzger přitakával jednomu pasantovi při antisemitickém výroku. Tento dojem mohl být vyvolán pouze manipulativním vynecháním reakce Abwerzgera, v níž se od těchto výroků distancuje. Tato místa byla u příspěvku jednoduše vystřižena. Strana FPÖ ostře tuto manipulaci kritizovala. Mezitím se ÖRF omluvila s odůvodněním, že se jednalo o technické problémy a že byl omezený vysílací čas. 

Tyto skandály potkávají ÖRF v době, kdy je již dlouho naplánovaná parlamentní diskuze o reformě médií. ÖRF má dle svého vyjádření 70% vlastnický podíl. Webová stránka ÖRF je s odstupem nejpopulárnějším online výstupem Rakouska. Vládnoucí strana FPÖ požaduje již dlouho ukončení „ redakční ignorance a zneužívání právního zadání ÖRF“, jakož i zrušení povinných televizních poplatků. 

„Tyto manipulace známe i z Německa. Také my požadujeme zrušení GEZ – poplatků“, komentuje situaci Petr Bystroň. „To je začátek konce systému tzv. „státního vysílání“, které v této zneužívající formě není udržitelné.“ AfD Bavorska uspořádala pod Bystroňovým vedením podpisovou akci, v níž je požadováno zrušení mediálních poplatků.
 
Autor: PI-NEWS.NET, Německo, překlad Zajíc, TGM, Praha, ČR, 22.2.2018
 
Zdroj: