30. kvě, 2018

IZRAEL NEWS: Honorární konzulát v Jeruzalémě – pokračování masarykovské tradice!

Po mnoha letech, a po dvou měsících od vyhlášení tohoto záměru, Česká republika konečně otevřela svůj honorární konzulát v Jeruzalémě, hlavním městě Státu Izrael...

Došlo tak k důležitému posunu v posílení postavení a suverenity izraelského státu vůči sousedním arabským agresorům, stejně jako v pokračování a následování masarykovské tradice Československa, které bylo přítelem židovského národa už od dob, kdy Masaryk navštěvoval kibbuci a jiné židovské osady navrátivšího se židovského národa.

Velvyslanectví sice, ještě nebylo otevřeno, ale je to další důležitý krok, kterým civilizovaný svět dává znamení arabským státům, a zejména tzv. Palestincům, signál, že už nám dochází trpělivost s jejich nečinností a nepřetržitými násilnostmi a útoky vůči izraelskému lidu.

Prvním honorárním konzulem ČR v Jeruzalémě se stane izraelský podnikatel českého původu Dan Propper. Jeho rodina utekla před nacisty z Československa a on se narodil v Tel Avivu, v tom místě, které před sto lety vypadalo tak, jako dnes vypadá Pásmo Gazy. Propper se zasazuje ze své podnikatelské pozice především o rozvoj byznysu a ekonomických vztahů mezi Státem Izrael a Českou republikou. Svou osobností chce zajistit spolupráci mezi izraelským a českým podnikatelským sektorem.

Na vznik honorárního konzulátu v Jeruzalémě bude navazovat otevření pobočky Českého centra v Jeruzalémě, kterého se pravděpodobně na konci roku, při státní návštěvě, zúčastní osobně president Miloš Zeman. Dosud je České centrum jen v Tel Avivu a ČR má konzuláty Ejlatu a honorární generální konzulát v Haifě. Velvyslanectví stále sídlí v Tel Avivu, ale je nejspíše otázkou času, kdy se přesune, a to i navzdory kritice neonacistů, ultralevičáků a propalestinských aktivistů. Stát Izrael je vděčný vůči svým loajálním spojencům, a tak věříme, že z této spolupráce a vstřícných kroků vzejdou potřebné investice, zejména z vyspělého izraelského technologického průmyslu. V tomto ohledu přejeme hodně úspěchů Danu Propperovi.

Konečně česká vláda udělala něco pořádného, i když je pravda, že impuls k tomu musel dát president Donald Trump.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 30.5.2018