26. dub, 2020

IZRAEL: Izraelský pat u konce?

Po sedmnácti měsících neúspěšných pokusů o sestavení vlád a koaličních dohod...

Po sedmnácti měsících, kdy Stát Izrael zažil troje parlamentní volby, které však nepřinesli rozuzlení a vždy jen zdlouhavá jednání, kličkování, paktování a porušování dohod, jak to je v parlamentarismu velice běžné. Tímto problémem trpěl i Stát Izrael, ale byla to nynější krize v souvislosti s koronavirem, která přiměla vůdce dominantních izraelských stran – pravicové konzervativní strany Likud a liberálně levicové strany „Modrobílá“ k dohodě, ze které vzejde stabilní vláda, která povede Stát Izrael v době této krize.
 
Dne 20. dubna konečně dospěli k historické dohodě, na jejímž základě si rozdělí ministerstva a pravomoci v rámci vlády. Základní podmínkou pro sestavení této vlády, a zároveň gesto dobré vůle, které projevil stávající premiér Benjamin Netanjahu, je časové omezení jeho vlastního mandátu v pozici premiéra. Benjamin Netanjahu se nyní stane opět premiérem Státu Izrael, ale bude jím nejdéle do října 2021. Poté předá pozici svému koaličnímu partnerovi Benny Gantzovi.
 
Nicméně, proč jsem napsal v úvodním titulku otazník? Několik jistě užitečných, jistě prospěšných a jistě slušných politických neziskovek se rozhodlo tuto kritickou dohodu torpédovat, v zájmu svých vznešených ideálů i z jiných důvodů. „Hnutí za kvalitní vládu v Izraeli“ a další neziskové organizace podali dovolání k Nejvyššímu soudu Izraele na základě toho, že Benjamin Netanjahu je obžalovaný v několika kauzách.
 
Kvůli něčemu takovému chtějí uprostřed hospodářské, bezpečnostní a lékařské krize tito aktivisté potopit fungování jediné demokracie blízkého východu… 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 26.4.2020