27. zář, 2020

IZRAEL: Konec Palestinců v Arábii

Zdá se, že nyní nastává konec Palestinců v Arábii...

Tento článek je shrnutím posledních událostí a vývoje na blízkém východě, který drasticky mění stávající situaci, a který je zlomový pro Stát Izrael, pro Blízký východ, ale i pro Evropu a Ameriku. Vývoj, který může zlepšit, či zhoršit situaci, ale rozhodně jí posune ze strašlivě zamrzlého a stagnujícího bodu, ve kterém tato situace byla de facto od uzavření mírové smlouvy mezi Izraelem a Jordánskem v roce 1994.
 
Palestinští Arabové, etnikum žijící v židovské domovině Izraele, představují oběti panarabského šovinismu. Kromě Jordánska, které palestinským Arabům, do určité míry vlastním Jordáncům, poskytlo pracovní povolení a sociální ochranu, ostatní arabské státy zneužívali palestinské Araby jen jako své zbraně proti Izraeli, ať už šlo o Libanon, Egypt, či Sýrii a další. Utrpení palestinských Arabů bylo pravidelně dáváno do masmédií, ignorovali se zločiny arabských radikálů, ignorovala se samotná příčina a podstata, a to zneužívání účelově vytvořeného etnika k vlastním politickým cílům. Něco podobného zažila naše země se sudetskými Němci. Ale teď k současné situaci. První zlom v zamrzlé situaci přišel letos v létě. Již v průběhu roku se začínají objevovat zprávy o možném navázání vztahů mezi Státem Izrael a Spojenými arabskými emiráty. Úsilí zintenzivnilo v létě, i s pomocí administrativy amerického presidenta Donalda Trumpa a jeho ministra zahraničních věcí Mika Pompea.
 
15. Září 2020, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, za účasti Donalda Trumpa, podepsal dohodu o uznání vzájemných vztahů s ministrem zahraničí Spojených arabských emirátů Abdullahem bin Zayedem. Dohoda ustanovuje přímou leteckou linku mezi Izraelem a SAE, telefonickou linku, základ pro obchodní dohody, otevření velvyslanectví a bezpečnostní, ale i vědecké spolupráci. Dohoda, mimo jiné, vedla zahájení společného výzkumu firem z Izraele a SAE na řešení koronavirové krize. V reakci na přijetí dohody došlo i k drobným kulturním pokrokům, například rozšíření košer jídla v SAE, nebo vyvěšení vlajek SAE v Tel Avivu.
 
Dohoda byla okamžitě odsouzena Íránem a Tureckem, ostře se vymezilo Alžírsko, respektive jeho vládnoucí strana Národně osvobozenecká fronta, od řady skupin znělo unisono, že jde o zradu Palestinců. Zuřivě se proti smlouvě ohradil i pakistánský premiér Imran Chán. Nicméně, odsouzení nebylo jednomyslné. Egypt, Jordánsko i Omán dohodu podporují. Velkou ranou pro odpůrce dohody bylo neodsouzení dohody ze strany Arabské ligy. Americký president Donald Trump, v reakci na dohodu, oznámil, že nic nebrání v prodeji stíhaček F-35 do SAE.
 
Obratem došlo i k další dohodě, a to dohoda o normalizaci vztahů mezi Bahrajnem a Izraelem. Další vítězství Izraele, které se konalo, ještě téhož dne. V otázce Bahrajnu byla vidět dlouhodobá snaha o normalizaci vztahů. Již v roce 2005 Bahrajn upustil od bojkotu Izraele. Náznak uznání Izraele přišel v roce 2007, kdy Chalíd al-Chalífa navštívil Americký židovský výbor a vyzval palestinské uprchlíky k návratu do Palestiny, ale ne do Izraele, čímž nepřímo a neoficiálně uznal existenci Izraele. Bahrajnská vláda dlouhodobě upustila od antisemitské rétoriky, a již dříve navázala bezpečnostní spolupráci s Izraelem. Roku 2016 Bahrajn hostil židovský svátek chanuku, o rok později bahrajnský král navštívil Centrum Simona Wiesenthala, kde odsoudil arabský bojkot Izraele, v roce 2018 uznal právo Izraele na existenci, v roce 2019 se bahrajnský a izraelský ministr zahraničí sešli ve Washingtonu, a ještě téhož roku nejvyšší jeruzalémský rabín Šlomo Amar, navštívil Bahrajn. Pak přichází rok 2020. Podobně jako u dohody s SAE, bahrajnská dohoda ustanovuje diplomatické vztahy, uznává Stát Izrael, zřizuje letecký spoj mezi oběma zeměmi a otevírá cestu k spolupráci v oblasti vědy, obchodu a bezpečnosti.
 
Tato dohoda, i protože byla, až druhá, a protože arabské státy vnímají Bahrajn jako méně důležitý, vzhledem k docházejícím zásobám ropy na jeho území, nebyla tolik reflektována a probírána. Egypt jí podpořil a Omán taky, rozporuplné reakce přišli z Jordánska.
 
Tyto dohody jsou, kromě jiného, i důsledkem tureckého expanzionismu a jeho prohlubující se spolupráce s Íránem. Dokud sunnitské diktatury blízkého východu čelily jen osamocenému šíitskému Íránu, nebyl to problém, ale když se k Íránu připojuje i ambiciózní a silné Turecko, a jako tichý společník i Katar, situace se posouvá ve prospěch Izraele. Kromě toho se hovoří, že i další země možná uznají i Izrael. Objevují se slova o Maroku a Súdánu.
 
Po desítkách let narážení hlavou do stěny, arabské státy začínají chápat nutnost normalizace vztahů s Izraelem, byť i to může mít svá úskalí, protože vedlejším důsledkem hrozí být eskalace napětí na Blízkém východě ze strany Turecka, které v posledních měsících stupňuje svou agresi vůči evropským zemím, zejména vůči Kypru, bez adekvátní odpovědi Evropské unie.
 
Letos došlo, ještě k jedné dohodě, která nepřímo souvisí s těmito událostmi, a to dohoda o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. V rámci této dohody bylo totiž rozhodnuto, že Srbsko i Kosovo budou mít svá velvyslanectví v Jeruzalémě a Kosovo uzná Stát Izrael. Pokud to bude naplněno, Kosovo se stane první muslimskou zemí na světě, která bude mít velvyslanectví v Jeruzalémě. Tuto dohodu uvítal i Benjamin Netanjahu.
 
Již od doby mírových smluv mezi Egyptem, Jordánskem a Izraelem se začal sen o vzniku palestinského státu, tak jak si jej představovali vůdci palestinských Arabů, ztrácet. Je možné, že nezávislá Palestina vznikne, ale určitě, ne tak jak si přejí. Poslední šanci měli s mírovým návrhem izraelského premiéra Ehuda Olmerta, který byl velice velkorysí, a který odmítli. Olmert nabízel štědré kompenzace, Američané občanství sto tisíci palestinských uprchlíků a dohoda byla téměř dokončena. Abbás jí, ale odmítnul, rozpoutala se válka v Gaze a nyní palestinští Arabové doplácejí na chybu svých vůdců. Kdo chce moc, nemusí mít nic. Ostatně, sudetští Němci o tom mohou vyprávět své.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 27.9.2020
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!