28. říj, 2020

IZRAEL: Izrael & Súdán – další triumf Trumpa!

Nedávno avizovaná normalizace vztahů mezi Státem Izrael a Súdánem se stala realitou...
 
Tuto normalizaci avizoval president Donald Trump v době, kdy došlo k normalizaci vztahů mezi Izraelem, Bahrajnem a Spojenými arabskými emiráty v září a říjnu. Nyní se k tomu přidává normalizace vztahů se Súdánem.
 
Súdán byl účastníkem všech válek proti Izraeli (kromě Suezské krize), ať už tím, že vysílal pravidelné jednotky, nebo dobrovolnické oddíly na pomoc arabským armádám. Tato islámská arabskoafrická země se nedávno vymanila z diktatury téměř třicet let vládnoucího Omara al-Bašíra. Ten sám sloužil v egyptské armádě a bojoval v jomkippurské válce. K moci se dostal v roce 1989 vojenským převratem a od té doby vedl genocidy, vojenské akce, řídil zem v občanské válce, stal se předmětem trestního stíhání za zločiny proti lidskosti, a Súdán se stal cílem amerických raketových útoků.
 
Roku 2019 byl al-Bašír sesazen a moc převzala armáda s prozatímní vládou. Již dříve bylo pár smířlivých náznaků normalizace vůči Izraeli. Během pandemie koronaviru Izrael vyslal své lékaře a lékařskou techniku na pomoc súdánskému diplomatovi nakaženému koronavirem. V únoru 2020 se izraelský premiér Benjamin Netanjahu sešel s představiteli súdánské vojenské vlády v Tanzánii a s generálem al-Burhanem jednal o začátku normalizace vztahů. O měsíc později otevřela súdánská vláda izraelským civilním letadlům vzdušný prostor. 22. Října přijela izraelská delegace do Súdánu na setkání s al-Burhanem a o den později byl přijat plán normalizace vztahů.
 
Na procesu normalizace vztahů se významnou měrou podílel i americký president Donald Trump, když 19. října oznámil, že nechá vyškrtnout Súdán ze seznamu států podporujících terorismus, výměnou za kompenzace obětem teroristických akcí sponzorovaných Súdánem. Súdán s tím souhlasil. 23. Října se Donald Trump účastnil konferenčního hovoru s generálem al-Burhanem, premiérem Hamdokem a izraelským premiérem Netanjahuem, na jehož základě byla oznámena dohoda o normalizaci vztahů.
 
V prohlášení k normalizaci vztahů stojí, že cílem je překonat napětí ve vztazích mezi Súdánem a Izraelem s cílem dosáhnout hospodářských dohod a obchodní výměny s důrazem na zemědělství.
 
V Súdánu se proti dohodě postavila islámská rada, která vydala už 1. října fatvu proti normalizaci vztahů a odsoudil ji i al-Bašírem sesazený bývalý premiér al-Mahdi. Palestinská samospráva zažila další velkou porážku a odsoudila normalizaci vztahů jako porušení „Arabské mírové iniciativy“ a rezolucí OSN.
 
Naproti tomu Velká Británie dohodu uvítala. Významným spojencem se stal egyptský president al-Sísi, který též dohodu otevřeně podpořil, a který je regionálním partnerem Izraele. Spojené arabské emiráty, které jsou zmíněny na začátku článku, a toto je pokračování jejich příkladu normalizace, pochopitelně dohodu uvítali. A dokonce i nejvyšší súdánský islámský klerik Hassan Hamed vydal prohlášení, že není žádná „obecná islámská opozice vůči míru s Izraelem“. Další diplomatické vítězství míru ve světě, Státu Izraele, arabských zemí, které chápou nutnost spolupráce, další diplomatické vítězství presidenta Trumpa a premiéra Netanjahua.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 28.10.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!