9. bře, 2018

BRNO+NEWS: Šedá není barvu ledu

Dotace z rozpočtu města Brna 2,2 milionů Kč na taškařici paní výtvarnice Šedé "baví" Facebook. Také my se přidáváme.

Paní Šedá má dostat 4,4 milionů Kč na svou akci v rámci oslav 100 let čs. státnosti EXPO 2018. Na co má tuto dotaci dostat? Že se "pokusí" pozvat 1918 lidí do Brna, aby se seznámili. A co když pokus paní Šedé nevyjde? O tom smlouva o posytnutí dotace mlčí. V čem pak bude ona symbolika? Tohle že je důstojné připomenutí 100 let československé státnosti? Ke 2,2 milionům Kč z rozpočtu města má stejnou částku přidat Ministerstvo kultury. A co když nepřidá?

Taky byste brali takovou dotaci za to, že se POKUSÍTE něco uspořádat?

K plánované výstavě se závratným rozpočtem 116 milionů Kč jsme psali jako první (zde: http://www.brnoplus.cz/oslava-stoleti-republiky-jako-hipst…/).

Napsali jsme, že oslavy v podání polozelené koalice budou spíše připomínat hipsterskou zábavu. Jak vidno, tato předpověď se začíná naplňovat.

Žít Brno se zlobí, že veřejnost kritizuje dotaci 2,2 milionu Kč pro paní umělkyni Kateřinu Šedou. Za 4,4 miliony Kč (další 2,2 miliony totiž přidá Ministerstvo kultury) paní umělkyně uspořádá hromadnou seznamku pro 959 žen a 959 mužů. Tedy, abychom byli přesní, paní se o to pokusí.

Žít Brno srovnává Kateřinu Šedou s Ester Ledeckou. No, určitý rozdíl tu bude. Zatímco sl. Ledeckou podporovala rodina ze svých soukromých zdrojů, paní umělkyně spotřebuje 4,4 mil. Kč z veřejných rozpočtů. Možná to mysleli v Žít Brno jinak, ale takto nesmyslně to srovnání vyznívá.

Žít Brno kárá všechny, kteří nad plánovaným pokusem paní umělkyně kroutí hlavou. Kdo nechápe pokus paní Šedé, neměl by se dojímat nad Muchovými plátny z cyklu Slovanská epopej. Skoro to vypadá, jako by Žít Brno označilo ty, kteří si dovolují mít jiný názor, jako osoby tupé k umění. Z posledního odstavce se dozvídáme, že ten, kdo kritizuje pokus paní umělkyně, je také sociálně necitlivý. Takže když nesouhlasíme, jsme tupí a sociálně necitliví...?

Co si myslet o tom, že z oněch 4,4 milionů Kč tvoří 1,4 milionu Kč osobní náklady? Organizační tým má podle projektu 3 osoby. Kdyby se na projektu pracovalo 4 měsíce, 8 hodin denně, je to cca 117 tisíc Kč pro 1 osobu na měsíc. Jasně, dohod o provedení práce bude asi více, ale beztak je neuvěřitelné, že 30 % padne jen na mzdy. Půl milionu na hotelové služby (a budou se objednávat jednolůžkové, nebo dvoulůžkové pokoje?)...

Co dodat? Namyšlenost aktvistů z Žít Brno je zjevná. Tohle je ta změna, kterou v roce 2014 slibovali ti, co prohlašovali, že hůř už to nejde...???

Autor: Robert Kotzian, Brno, ČR, 9.3.2018

Zdroj:

http://www.brnoplus.cz/