8. dub, 2020

VELKÁ BRITÁNIE: Nový vůdce Labour party

Od 4. dubna má Labour Party ve Velké Británii nového vůdce...
 
Je jím 57 letý Keir Starmer, který byl zvolen v mimořádné volbě předsedou, poté, co Jeremy Corbyn v důsledku volební porážky v prosincových volbách, rezignoval na pozici předsedy strany, čímž taky skončilo období, kdy se labouristé posunovali radikálně vlevo.
 
Keir Starmer se narodil v Londýně a do Labour Party vstoupil už v mládí, neboť jeho vlastní rodina měla dlouhodobou labouristickou tradici, a to, až do takové míry, že on sám je pojmenován na počest prvního labouristického poslance Keira Hardie. Starmer vystudoval práva na univerzitě v Leeds, v roce 1985 získal titul bakaláře práv a roku 1986 získal titul bakaláře občanského práva na Oxfordu. Od roku 1987 začal kariéru v oblasti práva a soudnictví. Působil jako obhájce se specializací na lidská práva a od roku 2008 do roku 2013 byl ředitelem úřadu veřejného prokurátora. Od roku 2015 byl ve stínovém kabinetu Jeremy Corbyna, nejprve jako stínový ministr pro imigraci a od října 2016 do dubna 2020 stínový ministr pro Brexit. V rámci otázky Brexitu byl odpůrcem odchodu Británie z Evropské unie, nicméně se již dal slyšet, že je to hotová věc, kterou považuje za uzavřenou. 
 
Poměrně paradoxní je jeho postavení lídra, který má sjednotit radikálně levicové frakce labouristů a umírněnou „soft levici“, ke které se on sám řadí. Starmer v roce 2016 patřil k stínovým ministrům, kteří na protest proti Corbynově vedení opustili jeho stínový kabinet. Přesto se deklaroval za někoho, kdo sjednotí Labour Party, a to navíc přestože kandidoval proti Corbynovské kandidátce Rebecce Long-Baileyové.
 
V rámci role stínového brexitového ministra trval na konání nového referenda a tím taktice uhlasujeme lidi, dokud nebudou hlasovat, tak jak chceme my. Rovněž se angažoval v nátlaku na vládu Theresy Mayové v otázce uveřejnění vládního plánu na Brexit.
 
Nyní, po porážce Corbyna a Labour Party, se rozhodl kandidovat na pozici předsedy strany. Od 24. února do 2. dubna se konala volba, které se účastnilo všechno členstvo Labour Party. Při celkové účasti 62.6% a účasti 490 731 hlasů, Keir Starmer obdržel 56.1% a celkem 275 780 hlasů, čímž porazil obě protikandidátky.
 
Pokud jde o samotnou politiku Starmera, ten se vyslovuje proti úsporným opatřením, vyjadřuje se pro znovuznárodnění železnic, pošty, energetické infrastruktury a vodohospodářství. Vyjádřil se pro zvýšení daní o 5% lidem vydělávajícím nad 80 tisíc liber a postavil se proti Trumpově blízkovýchodnímu mírovému plánu.
 
Těžko říct, zda to bude nějaká změna, ale možná se Labour Party zřekne aspoň toho antisemitismu, který v ní klíčil pod Jeremy Corbynem. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 8.4.2020