13. kvě, 2018

DAVID BOHBOT: Svět akceptuje slova Trumpa & akceptuje Izraelské jednání

Rozhovor s Česko-Izraelským bezpečnostním expertem Davidem Bohbotem...
 
President Trump zrušil dohodu podepsanou bývalým prezidentem Obamou, jaký je váš názor na to?
 
Jsem velmi šťastný. Dohoda byla špatná a pomohla Íráncům, aby se potichu rozvíjeli. 
To, co dělali, opravdu nebylo pod kontrolou a miliardy dolarů investované USA a Evropou do Iránu- nikdy se tato investice nevrátila a nevrátí
 
Nebezpečné pro svět nebo nebezpečné pro Izrael?
 
My jsme jediná země, která je plně chráněná proti raketovému útoku z delších vzdáleností, například z Iránu. Pokud teroristé vlastní atomovou bombu, nejsnažší cíl je Evropa, Izrael je neproniknutelná pevnost. Amerika má vynikající prostředky a špionážní službou, Rusko a Čína nejsou potencionálním  cílem, kdo tedy zbývá?
 
Myslíš, že Trump dělá lepší práci než Obama?
 
Podle mého názoru je příliš smutné je porovnávat. Obama byl slabý a v té době Amerika ztratila svou pozici. Umožnilo to Íránu a Rusku změnit situaci na Blízkém východě a přivedlo nás do situace, kdy je Blízký východ v chaosu. Svět je jedna jednotka a není možné riskovat ztrátu kontroly nad celým regionem a zeměmi, ze kterých se mohou objevit teroristé, armády a atomové bomby a zničit západní svět.
 
Jaké jsou rozdíly v strategickém myšlení Obamy proti Trumpovi  a kdo si myslíte, že je lepší a přínosnější pro světovou bezpečnost?
 
Obama nebyl vnímán jako silný vůdce, a proto způsobil, že Blízký východ je podkopán, zatímco Trump v jakékoliv situaci ukazuje, jak je silný.  "Obama neudržel svou „červenou čáru“  v Sýrii v případě použití chemických zbraní a nereagoval, když byla překročena. Toto bylo vnímáno po celém světě jako jeho slabost.  Trump je pravým opakem. Zrušení  smlouvy s Íránem  USA  posiluje proti Severokorejcům a Rusům, Trump má svou strategickou vizi. "
 
Proč by měla být Amerika a svět ve prospěch Izraele a Íránu? Írán neohrožuje světový mír nebo mír Evropy?
 
Je zřejmé, že většina íránského lidu miluje mír  a víme, že procento vzdělaných lidí tam je velmi vysoké, ale režim je velmi nebezpečný a neustále pracuje na posilování a dosažení atomových schopností. Režim podporuje terorismus a je to proti západnímu životu, svobodě a způsobu našeho života. 
 
Íránský režim neustále pracuje proti Americe a Západu, například, Íránci unesli americké turisty, stříleli  na vojáky v Iráku. Irán nahlas prohlašuje, jak nenávidí celý západní svět,  proč je tak snadné to zapomenout?
 
A co ti, kdo říkají, že Izrael je větší nebezpečí než jakýkoli jiný faktor? Jaká je vaše odpověď těm, kteří se skutečně snaží zabránit Evropské unii spolupracovat s Izraelem a vystupovat proti Izraeli?
 
V Izraeli žijeme stejně jako Evropané a chceme, aby náš způsob života zůstal stejný. Nikdy jsme nechtěli ublížit Evropě nebo Americe  a naopak, přispíváme k tomu, abychom zajistili, že svět bude bezpečnější i pro Evropany. Izrael a židovský národ nikdy nevytvořili a nebudou pro Evropu představovat nebezpečí. Zaměřujeme se na jeden cíl, ochrana naší země.
 
Jak si myslíte, že dnes cítí v Íránu? Jaký byl dopad Trumpových slov?
 
Íránci byli včera večer těžce zasaženi a jejich hlavním bojem bude zachovat dohodu s Evropou. Evropští podnikatelé nejsou blázni, budou si muset vybrat  - obchodovat s Íránem nebo s USA, protože Trump může uvalit silné sankce proti firmám obchodujícím s Iránem.
 
Byla předchozí dohoda dobrá pro Evropu? Co jsme za to dostali?
 
Evropané zaplatili deset  miliard Íránu, které s pomocí těchto peněz čistí Sýrii od sunnitů. Velkou absurditou je, že tito Sunnité  prchají právě do Evropy. Evropa tak financuje vlastní demografickou krizi.  Kdyby to nebyla tvrdá reality, znělo by to jako vtip.
 
Nakonec. Jak si myslíte, že Trumpova deklarace ovlivní její výsledky, jsme před válkou?
 
Íránci byli tvrdě zasaženi prohlášením a existuje šance, že zaútočí na Izrael,  na druhé straně je velmi pravděpodobné, že prostě pochopí, že musí získat dohodu o tom, že dohoda je pro ně dobrá a že ji potřebují , a že Evropané budou moci tlačit a dosáhnout lepší dohody
Poslední věc- je dobré stále vnímat vše,  co se děje. Dám vám aktuální příklad:
 
Trump zruší smlouvu s Iránem. Irán přiblíží jeho vojenské síly k hranicím Izraele. Izrael tu samou noc útočí na nové cíle v Sýrii. Netanyahu to samozřejmě před touto akcí oznámí Putinovi.  Po dvou dnech je Netanyahu  v Rusku na předem plánované schůzce s Putinem. Nejenom, že se schůzka nebyla zrušena, Netanyahu je naopak vítán.  Svět akceptuje slova Trumpa a akceptuje Izraelské jednání.
 
Autor: David Bohbot, Praha, ČR, 13.5.2018