17. bře, 2020

ČÍNA: Koronavirus & neplodnost

Nový koronavirus infikoval přibližně už 156 400 lidí na celém světě....

V Číně bylo diagnostikováno 80 995 lidí s touto nemocí, zatímco Itálie má již 21 157 nakažených. Podle nejnovějších zpráv nejen že koronavirus napadá respirační systém, ale způsobuje i poškození varlat a mužskou neplodnost. Muži infikovaní koronavirem, kteří chtějí mít děti, by podle čínských vědců měli po uzdravení chodit na lékařské prohlídky. Koronavirus ničí mužskou plodnost. 
 
Koronavirus ničí mužskou plodnost
Tým čínských vědců pod vedením Li Ju-fenga, profesora z Centra pro reproduktivní medicínu ve Wuchanu, městě, kde se koronavirus rozmohl, zjistili, že u pacientů nakažených koronavirem je vysoké riziko neplodnosti. Zjištění byla zveřejněna na webových stránkách nemocnice 10. března a zveřejnila je také i webová stránka provincie Chu-pej. Zpráva byla smazána, když se začala masově šířit mezi obyčejnými Číňany. Tým vědců odhalil, že COVID-19 může proniknout do buněk přes kombinaci S-proteinu a enzymu ACE-2, která způsobuje poškození tkáně. Podle čínského týmu, kromě plic, je v těle řada dalších orgánů, jako jsou varlata, tenké střevo, ledviny, srdce a štítné žlázy, které mohou být poškozeny enzymem ACE-2. 
 
Ohniska a dopady 
Stojí rovněž za zmínku, že v minulosti vědci také zjistili, že i jiné viry typu SARS mají podobné schopnosti, včetně toho, který se šířil kolem roku 2002. Infekce virem SARS může způsobit poškození imunity varlat a způsobit zánět, známý pod názvem orchitis, a disfunkci buněk pro reprodukci. Podle čínských vědců může koronavirus poškodit varlata, ovlivnit produkci spermatu a androgenů, ke které dochází v tzv. Leydigových buňkách, které zaplňují intersticiální tkáň varlat. Problémy s produkcí spermatu a syntézou androgenů mohou negativně ovlivnit mužskou plodnost, případně vést až k neplodnosti. Zároveň mohou mít negativní vliv na sexuální funkci muže jako takovou. 
 
Autor: překlad Koba, Praha, ČR, 17.3.2020
 
Zdroj: