13. bře, 2018

SEVERNÍ AMERIKA: KUBA: Volby na Kubě – překvapivé vítězství komunistů!

Tak se na Kubě konaly parlamentní volby a k všeobecnému překvapení je vyhrála Komunistická strana Kuby. Přes ironický nádech začátku tohoto článku je nutné říci, že jedna změna zde přeci jen je. Tyto volby jsou koncem Castrovské dynastie na Kubě, koncem, který byl plánovaný, a na který byl kubánský režim připravovaný...

Drobným překvapením v souvislosti s volbami je „nízká“ volební účast. Jen 82%. S přehledem nejnižší od roku 1976, kdy se obnovily parlamentní volby na Kubě. Od minulých voleb dokonce pokles o 8%. Jinak, ale nic zvláštního. Delegáti Komunistické strany a spojeneckých organizací získali 94% hlasů, zbytek byly neplatné či protestní lístky.

V čele komunistické kandidátky už nestál nikdo z Castrů. Fidel Castro zemřel v listopadu 2016, ale ze hry byl už od nástupu vážných zdravotních problémů v létě 2006, kdy moc předal svému bratrovi. Navzdory tomuto počinu nedošlo k dynastizaci režimu. Raúl Castro totiž začal jako svého nástupce prosazovat neostalinistu Miguela Díaz-Canela, někdejšího předáka kubánské komunistické mládeže a ministra vysokého školství, kterému je teprve 57 let a patří tak mezi mladé vedoucí kádry Komunistické strany Kuby. Sám Raúl Castro odstoupí z vedoucích funkcí, včetně presidentské, 18. dubna tohoto roku, kdy moc převezme Miguel Díaz. Castro si ponechá pouze pozici prvního tajemníka Komunistické strany Kuby.

Volby na Kubě jsou pochopitelně fraška, byť mají jeden poměrně kladný element, a sice že polovina kandidátů na kandidátské listiny je přímo volena občany z řad místních organizací (odbory, místní sdružení, sídlištní výbory atd.).

Osobně si netroufnu hodnotit budoucí kroky Miguela Díaze. Jeho prohlášení jsou veskrze castrovská a neostalinistická, protiamerická a nacionalistická, ale na druhou stranu se může stát, že pod tlakem okolností dojde k dalším ekonomickým reformám, které zlepší stav kubánské ekonomiky a společnosti… jen se toho nesmí chytit neziskovky!

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 13.3.2018