8. říj, 2018

JIŽNÍ AMERIKA NEWS: Brazilský Trump na obzoru!

Nejen v České republice proběhly tento víkend volby. Další, ještě důležitější volby,
prezidentské a parlamentní, proběhly v jednom z největších států světa, Brazílii...

Tento hegemon Latinské Ameriky se rozhodoval, zda bude pokračovat cestou dosavadních levicových a neomarxistických experimentů, které končily krachem a nakonec i uvězněním jejich vůdců, nebo zda se vydá cestou řádu a pořádku, prosperity a disciplíny. Prozatím to vypadá na druhou možnost, kterou ztělesňuje brazilský Donald Trump – Jair Bolsonaro.

Výsledky prvního kola jsou dost přesvědčivé. Jair Bolsonaro obdržel 46,1% hlasů, zatímco
vůdce radikální levice Fernando Haddad jen 29,1% hlasů. Bolsonaro nemá vítězství stoprocentně jisté, protože se proti němu může zvednout fronta a la anti-Babiš, respektive anti-Bolsonaro a ostatní strany, zejména Demokratická strana práce, strana REDE a Podemos mohou dát hlas Haddadovi. Na druhou stranu, Bolsonaro může získat Brazilské sociálně demokratické strany, která nemá v lásce Haddada a jeho Dělnickou stranu, stejně tak může těžit z řad ekonomických liberálů Nové strany a nacionalistického hnutí Patriota. Ti mají sice méně hlasů, než Haddadův potenciál pro druhé kolo, ale Bolsonaro taky potřebuje mnohem méně hlasů. Jen 4% a bude presidentem Brazílie.

Podívejme se tedy na možného Donalda Trumpa Latinské Ameriky, který si rozhodně
zaslouží naši podporu. Jair Bolsonaro se narodil roku 1955 do rodiny italských a německých Brazilců, kteří tvoří největší segment brazilské populace. Měl tři ženy a má celkem pět dětí, tři syny a dvě dcery. Na konci střední školy se přihlásil na vojenskou přípravku brazilské armády a roku 1977 úspěšně vystudoval vojenskou akademii. Už tam byl považován za ambiciózního a agresivního, což se nyní potvrzuje v jeho politické kariéře. Roku 1986 si veřejně stěžoval na snižování platů v brazilské armádě a propouštění důstojníků, čímž si získal přízeň mnoha řadových vojáků a nižších důstojníků, ale i jejich rodin.

V roce 1988 začala jeho politická kariéra, když opustil armádu a stal se členem Křesťanskodemokratické strany. O dva roky později byl zvolen kongresmanem a byl, ještě třikrát znovuzvolen. V roce 2014 získal nejvíce hlasů ze všech kandidující v Rio de Janeiro, celkem 464 tisíc hlasů. Patřil mezi aktivní kongresmany a během své kariéry navrhl 171 zákonů a jeden ústavní dodatek. Roku 2018 opustil Sociálně křesťanskou stranu, a přešel do militaristické, nacionalistické a konzervativní Sociálně liberální strany, která se pod jeho vedením, ještě víc posunula napravo.

Bolsonaro se nikdy netajil svými jasnými a nekorektními názory. Je odpůrcem LGBT hnutí a
lobby, imigrace, násilné sekularizace, kritizuje pozemkovou reformu i uvolňování drogové politiky, je pro obnovení trestu smrti a v zájmu ochrany Brazílie i pro využívání tvrdších postupů při výsleších. Jasně se deklaroval být nepřítelem pozitivní diskriminace. Za své názory byl nejen pod slovními a politickými útoky radikální levice, ale pokusili se ho i zavraždit přímo na jeho předvolebním mítinku, kde byl bodnut nožem. Zůstal v nemocnici, ale naštěstí se uzdravil a je připraven se stát presidentem Brazílie. Jako viceprezidentského kandidáta si vybral Antonia Hamiltona Mouraa, generála brazilské armády.

Druhé kolo voleb je za tři týdny, tak doufejme, že se Brazílie vydá cestou Spojených států
amerických, k řádu, pořádku a prosperitě.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 8.10.2018