16. úno, 2019

IVK NEWS: Václav Klaus: Mráz tentokrát přichází z MMF

Chcete dostat za 100 korun na účtu jen 90 korun v hotovosti? Václav Klaus hodnotí návrh Mezinárodního měnového fondu úplně oddělit hotovost od peněz v bankách s tím, že by centrální banka určovala kurz mezi těmito dvěma měnami...

V komunistické éře jsme byli zvyklí říkat, že „mráz přichází zKremlu“ (aspoň tak kdysi nazval svou známou knihu Zdeněk Mlynář), ale časy se mění. Dnes sice z Východu údajně přicházejí agenti s novičokem a Huawei, ale žádnou ideologii a žádné ideje nám nepřinášejí. Ideologie a ideje dnes už přicházejí výlučně ze Západu.

Institut Václava Klause se v jiných textech intenzivně zabývá kritikou importu ideologie liberální demokracie (viz náš text Obrana demokracie před liberální demokracií z června 2018), ale víme, že i v ekonomické oblasti státní intervencionismus a potlačování volného trhu přicházejí ze Západu.

Náš ekonomický systém nemá s volným trhem nic společného. Je to regulovaná ekonomika s obrovským rozsahem státní intervence všeho druhu. Autonomie ekonomického systému byla opět výrazně potlačena, v mnohém se to podobá dominanci politiky nad ekonomikou v komunistické éře.

Aktivistické projekty státního intervencionismu se rodí jako houby po dešti. V poslední době nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech. Jakkoli jsme dlouho byli fanoušky brettonwoodských institucí (Mezinárodního měnového fondu a Světové banky), už dávno jsme na ně zanevřeli.

Nejvýrazněji to bylo předvedeno v mém projevu na Rhodském fóru v roce 2015 Future of International Development Institutions – Can Their Failures Be Even Bigger? (Budoucnost mezinárodních rozvojových institucí – mohou jejich selhání být ještě větší?).

Teď nám Mezinárodní měnový fond nabízí další dáreček, který je aktivistickým projektem par excellence.

Jak vyzrát na hotovost

Dvojice pracovníků MMF, Ind Ruchir Agarwal a Dánka Signe Krogstrupová, přichází s radikálním návrhem, jak učinit měnovou politiku centrálních bank efektivní. Svůj aktivismus prozrazují jedním z mezititulků svého textu na oficiálním blogu MMF: No room to maneuver (Není prostor na manévrování). Je to opak koncepcí Miltona Friedmana, k němuž se stále hlásím.

Agarwal a Krogstrupová chtějí za každou cenu vytvořit prostor pro aktivistické „manévrování“ měnovými veličinami. Jsou smutní z toho, že mimořádně nízké úrokové sazby od krize let 2008–2009 neumožňují žádný výrazný pokles těchto sazeb, a tím i rozhodnou aktivitu centrálních bank.

Vycházejí z teze, že historicky bylo při vážných recesích třeba snížit úrokové sazby o tři až šest procent. To podle nich mohou dnes udělat jen tři země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – Turecko, Mexiko a Island. Jinde to udělat nejde.

Proto si keynesiánští aktivisté zoufají. Chtěli by zrušit existenci hotových peněz, protože pokud by byly všechny peníze na bankovních účtech, s úrokovými sazbami by se dalo leccos dělat – jít i výrazně do minusu. Existuje-li cash, hotovost, vysoce záporné úrokové sazby by vedly k přesunu veškerých peněz z bankovních účtů do formy hotovosti. To si aktivističtí centrální bankéři nemohou přát. To by jejich roli v ekonomice výrazně snížilo. Jsou si však vědomi toho, že se jim zcela zrušit hotové peníze rychle nepodaří.

Jedna země, dvě měny

Proto přicházejí s jiným revolučním návrhem, který je založen na myšlence rozdělit v jednotlivých zemích měnovou bázi na dvě separátní domácí měny – na hotovost a na elektronické (bankovní) peníze. Záměrem této myšlenky je získat vedle úrokové míry další nástroj centrálních bank, kterým by byla tzv. konverzní míra (the conversion rate) mezi těmito dvěma typy peněz.

Centrální banky by v takovém případě mohly manipulovat nejen s úrokovými sazbami, ale i s onou konverzní (přepočítávací) mírou. Kdyby měla hodnotu 0,9, znamenalo by to, že by majitel úsporného vkladu v bance za svých 100 korun (na účtu) dostal jen 90 korun (v hotovosti). Hotovosti by tím byly výrazně znehodnoceny a nevyplatilo by se držet peníze v této formě. Takto zkonstruovaný duální měnový systém by mohl úrokovým sazbám vrátit jejich – hypotetickou – regulační roli.

Tento návrh má jistě mnoho detailů k dořešení, ale jeho základní omyl a tragédie jsou naprosto evidentní. Jde o aktivistický projekt, jak „tlačit“ majitele peněz, aby se chovali podle toho, jak centrální banka mává svou taktovkou. Je to naprosto nepřijatelné. Jde o další krok k omezení lidské svobody.

Je půvabné, že i tak velký kritik detailů evropského měnového systému, ale zároveň velký obhájce jeho podstaty, německý profesor Hans-Werner Sinn, ve své poznámce k tomuto nápadu říká, že pokud by to Evropská centrální banka zavedla, byl by to důvod k tomu, aby Německo vystoupilo z eurozóny. Ještě že v ní nejsme.

Autor: Václav Klaus, Praha, ČR, 16.2.2019

Komentář napsán pro MF DNES

Zdroj:

www.mfdnes.cz