AZERBÁJDŽÁN

13. dub, 2018

Právě proběhly volby v Ázerbájdžánu s nijak překvapivým výsledkem. Dosavadní islámský vladař, patnáct let vládnoucí Ilham Alijev, opět vyhrál. Získal 86% hlasů a pokračuje ve vládě jako nástupník svého otce Hejdara Alijeva...

Ten vládl Ázerbájdžánu od roku 1993 do své smrti v roce 2003, kdy převzal trůn Ilham Alijev. Hajdar, někdejší generálmajor KGB v Ázerbájdžánu, vládl své zemi pevnou rukou, a během jeho vlády došlo k agresi proti Arménii. Ta začala už za sovětské éry, když ázerbájdžánské zdivočelé davy ve městě Sumgait povraždili, či znásilnili stovky arménských obyvatel. Hajdarova vláda se primárně soustředila na udržení nezávislosti a svrchovanosti Ázerbájdžánu tváří tvář neustále se měnící situaci na Kavkaze.

Otec i syn doslova těží z toho, že země těží ropu, jinak by byla velice chudá, nevýrazná a nedůležitá. Ropným bohatstvím upevňují svou moc, především jako spojence, a možná vazala Turecka.

Alijevovic a Ázerbájdžán jsou sice bašta šíitského islámu, ale většina jejich režimu jede v panturkické linii. A tak během arménsko-azerské války, sunnitské Turecko podporovalo šíitský Ázerbájdžán, zatímco šíitský Írán podporoval Arménii. Přes veškeré snahy se mnohem bohatšímu a mocnějšímu Ázerbájdžánu nedaří zničit slabší, menší a nesrovnatelně chudší Arménii. Všechny války prohrál, nebo dopadly pyrrhovským vítězstvím. Během posledního hraničního konfliktu se Ázerbájdžáncům podařilo za cenu 1,500 mrtvých, 2,700 raněných a 32 zničených obrněných vozů dobýt neuvěřitelných 800 hektarů arménské exklávy na Náhorním Karabachu!

Když před dvěma lety došlo k pokusu o puč v Turecku, Ilham Alijev rozjel teror a represe proti všem stoupencům duchovního Fetulláha Gulena. Na Alijeva se Erdogan může plně spolehnout, protože je podporovatelem jeho vize veliké turkické říše sahající od Bosporu do Střední Asie, od Kavkazu do Sýrie a Iráku.

Jinak se Ilham během své vlády věnuje především modernizaci své země, balancování v geopolitice a financování šíření islámu, byť pochopitelně ne v takové míře jako jeho turecký soused Erdogan.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 13.4.2018