LIBYE

17. dub, 2018

Před sedmi lety padl režim Muammara Kaddáfího v Libyi, proběhlo tam pár občanských válek, drancování milicemi, teroristické útoky, puče, usídlila se tam pobočka Islámského státu, událo se několik pseudovoleb a nyní se zoufalém experimentu s demokracií možná vrátí kaddáfiovská klika zpět k moci...

Nebude to sice už prostřednictvím Muammara Kaddáfího, který byl brutálně mučen a zavražděn libyjskými „bojovníky za svobodu“ v říjnu 2011, ale bude to skrze jeho druhorozeného syna Sajfa al-Islama. Jakkoliv nemá příliš šťastné jméno (v překladu „Meč islámu“), jeví se za současných podmínek nejmenším zlem pro situaci v Libyi.

Sajf al-Islam patřil k libyjským reformátorům a dokonce kritikům režimu svého otce. Zasadil se o likvidaci zbraní hromadného ničení, normalizaci vztahů se Západem, zlepšení obrazu Libye, ukončení teroristické činnosti libyjských složek, liberalizaci hospodářství a řadu reformních programů, kritizoval monstrproces s bulharskými zdravotnicemi obviněnými ze šíření HIV/AIDS mezi libyjskými dětmi a naléhal na svého otce, aby zlepšil stav Libye. Byl považován za „dědice trůnu“, který měl po Kaddáfího smrti převzít vládu nad Libyí a reformovat zem.

Nicméně přes veškerou kritiku otcova režimu, když přišlo na věc, zůstal věrný své rodině a vlasti, a postavil se proti zahraniční intervenci, bojoval po boku libyjských vojáků a nakonec se musel pokoušet utéct z Libye, ale neúspěšně. Byl zajat a mučen rebely, uvržen do vězení a odsouzen k smrti. Časem se, ale dostal do rukou tobrucké vlády polního maršála Haftara, a ten nechal v červnu 2017, Sajfa úplně amnestovat a propustit z vězení.

22. března 2018 Sajf al-Islam oznámil záměr kandidovat v nadcházejících presidentských volbách na presidenta Libye. Kandidovat bude za pro-kaddafiovskou Lidovou frontu za osvobození Libye. Sajfovi nahrává tragický fakt, že dosavadní favorit na presidentského kandidáta, a muž, který ho amnestoval, polní maršál Haftar, dostal 12. dubna mrtvici a byl hospitalizován v Paříži.

Těžko říct, co od něho čekat, ale vzhledem k tomu, jak se Západ zachoval vůči Libyi, vzdor jejím snahám o normalizaci vztahů, můžeme říci, že je velice nepravděpodobné, že by se k Západu začal opět lísat. Pokud by snad s ním zavládla i pevná ruka nad rozvrácenou Libyí, byla by šance na uzavření jednoho z migračních toků do Evropy.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 17.4.2018