26. dub, 2018

SNS NEWS: ARMÉNIE: Armajdan

Nepokoji, kde už západní státy, zejména Evropská unie, mají své želízko v ohni,
jsou nepokoje v Arménii. Či spíše státní převrat, ke kterému tam bohužel došlo...

V Arménii od roku 2008 vládl Serž Sarkisjan, který převzal zemi v nejhorší chvíli. Během hospodářské krize desítky tisíc Arménů propadli do chudoby a hrubý domácí produkt země se propadl o 14%. Ekonomické následky krize globalizovaného neoliberálního kapitalismu vedli k emigraci více než 200,000 Arménů a k zdvojnásobení chudoby. Více než třetina obyvatel Arménie žije v chudobě.

V září 2013 president Sarkisjan udělal důležité a pozitivní rozhodnutí pro posílení ekonomiky a
mezinárodního postavení Arménie, když jí začlenil do Eurasijské ekonomické unie, která je jednou z řady alternativ vůči Evropské unii. Během této doby musel navíc udržovat národní suverenitu své země proti tureckým a ázerbajdžánským agresivním výpadům na Náhorní Karabach.

V průběhu řady let se musel potýkat s mnoha protesty. Ať už šlo o povolební nepokoje
v roce 2008, nepokoje v roce 2011, které byly prodlouženým dopadem Arabského jara a řadu dalších demonstrací. Je nutné jasně říci, že mnoho těchto demonstrací mělo legitimní charakter a požadavky, zejména, ty které byly namířeny proti korupci, nepotismu, byrokracii a vysokým životním nákladům, hlavním problémům a strádání arménského lidu. Elitářské požadavky a la demokratizace a spol. jsou jen zástěrkou k tomu, aby Arménie přišla o vztahy se svým historickým ochráncem, pravoslavným Ruskem a byla předána pod kontrolu „liberálně-demokratického“ a islamizovaného Západu.

Demonstrace vedli organizace „Občanská smlouva“, aliance „Cesta pryč“ a „Svobodní
demokraté“. Ve všech třech případech jde o liberálně demokratické formace, jejichž cílem
pravděpodobně, je oslabit spřízněnost pravoslavné Arménie s Ruskem, tím, že vyvlečou arménský lid z Eurasijské ekonomické unie.

Po dvanácti dnech protestů, president Serž Sarkisjan, kterému šlo o dobro svého národa a
lidu, nakonec ustoupil a rezignoval na svou pozici, aby předešel zvěrstvům a krveprolitím, ke kterým došlo během ukrajinského převratu. Nabídl předčasné volby. To, ale liberální eurohujery neuspokojí, protože nemají jistotu, že by je vyhráli.

Ve stejné době se běloruský president Alexander Lukašenko nechal slyšet, že nehodlá
provádět žádné radikální změny ústavy v Bělorusku, čímž dal jasně a kategoricky najevo, že k žádným šíleným experimentům s liberální demokracií a demokratizací, nedojde, podobně jako je tomu v Arménii. Pokud se v Arménii povede liberální experiment, nejstarší křesťanská země se ocitne na cestě do pekel...

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 26.4.2018