24. říj, 2020

KYPR: Turecké lživolby

V nikým, vyjma Turecka, neuznané Kyperské turecké republice, proběhla volba presidenta... 

Vítězem se stal podle očekávání Erdoganův kandidát Ersin Tatar. Ten proti levicovému kandidátovi a dosavadnímu presidentovi Mustafovi Akincimu získal 51.69% a 67,322 hlasů. 
 
Akinci získal 48.31% a 62,910 hlasů. Nový president Tatar, bývalý účetní mezinárodní sítě poradenských společností PwC, se dal slyšet, že kyperští Turci budou vždy stát na straně Turecka, a již dříve podpořil tureckou okupaci severní Sýrie. Je zastáncem tzv. dvou-státního řešení, tedy toho, aby Turci ukradli Řekům kus ostrova ve svůj prospěch. Podobně jako v případě někdejšího konfliktu Izraele a palestinských Arabů, který pozvolna končí s nedávnou normalizací izraelsko-arabských vztahů. 
 
Na rozdíl od bohatého řeckého Kypru je Kyperská turecká republika chudým protektorátem Turecka. Má jen pětinu obyvatel, šestinu HDP a je navázán na turecko-arabský ekonomický prostor, zatímco Kypr je řecký a evropský. A taky strategický. Právě chudý protektorát Kyperské turecké republiky může sehrát svou nebezpečnou roli v Erdoganových plánech. Erdogan narušuje suverenitu Řecka a Kypru svými plány na těžbu ve východním Středomoří a protizákonnými dohodami s tripolskou vzdorovládou v Libyi. Stabilní Kyperská turecká republika, jejíž pozice bude silná, otevírá manévrovací prostor osmanskému sultánovi při dosažení jeho ambicí ve Středomoří. 
 
Kyperská opoziční Pokroková strana pracujícího lidu označila výsledek voleb za „negativní vývoj“ a Hnutí sociální demokracie upozornilo Kypřany, že skutečným činitelem v severním Kypru je Ankara, a že by se měli vzdát iluzí o tom, co se děje. Sultán dál upevňuje moc. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 23.10.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!