BĚLORUSKO

11. srp, 2020

Volby v Bělorusku, více či méně skončily, a šlo o velmi sledované volby... 

Zejména ze zahraničí. Šlo o volby, které rozhodovaly o tom, zda Bělorusko bude pod vlivem Ruska, liberálně - upadající EU, anebo zda bude suverénním státem. Prozatím se ukazuje, že to třetí, ale není to ještě jisté, neboť opozice se mobilizuje, a hrozí nepokoji a násilím. Úřadující prezident Alexander Lukašenko v těchto volbách, které byly ovlivňovány všemi zeměmi, a ze všech stran, získal podle posledních údajů 80%. Podobně stabilní výsledky má od první svobodných a demokratických voleb v roce 1994, kdy na základě protikorupční a protiprivatizační platformy obdržel 84%.
 
Poslední volby roku 2015, i díky pokrytectví západních zemí, nebyly příliš viditelné. V té době Alexander Lukašenko vystupoval otevřeně protirusky, zejména v otázce Ukrajiny a Krymu, kdy vnímal ohrožení své pozice. Licoměrnost EU se projevila nyní, když špičky EU házejí Lukašenka přes palubu, a to, i když může být jejich potenciálním partnerem proti vlivu Ruské federace ve východní Evropě.
 
Přes chování EU, Alexander Lukašenko v posledních dnech obviňoval především Rusko ze zasahování do vnitřních záležitostí Běloruska. V červenci letošního roku, krátce před volbami, bylo podle běloruských bezpečnostních složek, zadrženo 33 příslušníků ruské soukromé vojenské společnosti Wagnerova skupina, které měli být podle vyjádření běloruské vlády napojené na opoziční kandidáty, i na Rusko. Běloruská tisková agentura vydala prohlášení, že „více, než 200 PMC (žoldák) dorazilo do Běloruska, aby destabilizovalo zdejší situaci před volbami.“
 
Toto obvinění se prozatím nepodařilo objasnit, a taky mohlo jít o pokus prezidenta Lukašenka o naklonění si Západu, ale v tom případě neuspěl. Západní špičky odsoudily současné volby, a jejich průběh. Ruský president Vladimír Putin a čínský prezident Si Ťin-pching již pogratulovali prezidentu Lukašenkovi ke znovuzvolení. Vývoj budeme dál sledovat, protože již nyní se dal prezident Lukašenko slyšet, že nedovolí další „Majdan“.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 11.8.2020

PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

1. čvc, 2020

V těchto dnech probíhají v Bělorusku nepokoje iniciované běloruskou opozicí...

Děje se tak před blížícími se presidentskými volbami, a v reakci na zatčení, několika běloruských politiků spjatých s opozicí. Volby se budou konat v srpnu a běloruská vláda se obává provokací a vměšování ze zahraničí. Toto vměšování může, dle běloruské vlády, přicházet ze všech stran. Od nevládních neziskovek podporovaných Evropskou unií a západními organizacemi, ale i od Ruska, které kritizuje postupy Běloruska v době tzv. Ukrajinské krize, a to, že Bělorusko se snaží o sblížení se Západem. 
 
Jako příklad uvádí president Lukašenko opozičního politika Viktara Babaryka, který byl 20 let provázán s ruským bankovním a podnikatelským sektorem, včetně Gazprombanku. Někteří vládní představitelé označili Babaryka za „člověka Kremlu“. 
 
Je, ale daleko pravděpodobnější, že v současnosti jde jen o další z pokusů o barevné revoluce, které kde proběhly, tam skončily katastrofou, ze které se dané země stále vzpamatovávají. Jugoslávii rozvrátila, v Gruzii dosadila k moci zkorumpovaného diktátora, na Ukrajině rozjela nekonečný veletoč nestability, Makedonii zbavila suverenity a tak dále. Těžko říct, zda jde o další majdan, nebo jen bouři ve sklenici vody. To se uvidí. 
 
Nicméně dosazení loutkové vlády v Bělorusku, ať již Evropskou unií, či Ruskem, by mohlo mít následky i pro vývoj projektu Trojmoří a prohlubování vztahu východoevropských států. Z toho důvodu věřím v běloruský lid, a doufám v to, aby nepodlehl provokacím, a nedopadl tak jako lid libyjský, ukrajinský, makedonský, či syrský, jemenský a gruzínský. Jistě nikdo nechce, aby běloruský lid trpěl občanskou válkou, a společně s ním i Evropa.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 1.7.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!