1. čvc, 2020

BĚLORUSKO: Provokace

V těchto dnech probíhají v Bělorusku nepokoje iniciované běloruskou opozicí...

Děje se tak před blížícími se presidentskými volbami, a v reakci na zatčení, několika běloruských politiků spjatých s opozicí. Volby se budou konat v srpnu a běloruská vláda se obává provokací a vměšování ze zahraničí. Toto vměšování může, dle běloruské vlády, přicházet ze všech stran. Od nevládních neziskovek podporovaných Evropskou unií a západními organizacemi, ale i od Ruska, které kritizuje postupy Běloruska v době tzv. Ukrajinské krize, a to, že Bělorusko se snaží o sblížení se Západem. 
 
Jako příklad uvádí president Lukašenko opozičního politika Viktara Babaryka, který byl 20 let provázán s ruským bankovním a podnikatelským sektorem, včetně Gazprombanku. Někteří vládní představitelé označili Babaryka za „člověka Kremlu“. 
 
Je, ale daleko pravděpodobnější, že v současnosti jde jen o další z pokusů o barevné revoluce, které kde proběhly, tam skončily katastrofou, ze které se dané země stále vzpamatovávají. Jugoslávii rozvrátila, v Gruzii dosadila k moci zkorumpovaného diktátora, na Ukrajině rozjela nekonečný veletoč nestability, Makedonii zbavila suverenity a tak dále. Těžko říct, zda jde o další majdan, nebo jen bouři ve sklenici vody. To se uvidí. 
 
Nicméně dosazení loutkové vlády v Bělorusku, ať již Evropskou unií, či Ruskem, by mohlo mít následky i pro vývoj projektu Trojmoří a prohlubování vztahu východoevropských států. Z toho důvodu věřím v běloruský lid, a doufám v to, aby nepodlehl provokacím, a nedopadl tak jako lid libyjský, ukrajinský, makedonský, či syrský, jemenský a gruzínský. Jistě nikdo nechce, aby běloruský lid trpěl občanskou válkou, a společně s ním i Evropa.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 1.7.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!