21. srp, 2018

KONVIČKA do SENÁTU: OSUDOVÁ OSMIČKA, DO SENÁTU KONVIČKA

Tak mi vylosovali osmičku. Osmičkové letopočty jsou v české dějepravě tradičně osudové, a nejde jen o roky 1918 (pozitivní), 1938 (negativní), 1948 (jak pro koho), 1968 (negativní, ale s tragicko-heroickým přídechem) a 1989 (tam se to o rok opozdilo, ale první otevřené demonstrace proti režimu začaly o rok dříve). Měli jsme i rok 908 (zánik Velké Moravy), 1278 (porážka na Moravském poli), 1618 (defenestrace, začátek třicetileté války), 1648 (její konec), 1848 (velké národní naděje), 1878 (jejich dočasné uhašení)… 

Jasně, je to taková trochu násilná numerologie a jindy, než v XIX.-XX. století, bychom asi našli podobně významná data i pro jiné letopočtové číslice. Čím tedy je, nebo ještě může, být osudná ta letošní osmička? 

Tuzemské patriotické, proti-islámské, euro-skeptické či řekněme "plebejské" síly se na začátku roku zdály být zlomeny. Vzedmutí v ulicích z let 2015-2016 zdálo se být pryč. SPD, jako nejkonsolidovanější strana příslušného směru, sice roku 2017 zabodovala ve volbách, ale její sněmovní váhu vyvážili stejně silní Piráti a z mrtvých probuzená ODS; hegemonem se stal Babiš, osoba značně obojaká. Jenže hned na začátku roku se patrioti vzchopili a vzdor totální mediální převaze sil zla zvolili hlavou státu Miloše Zemana. To postavilo Babiše do úplně jiné pozice, než kdyby byl v čele státu hujer. "Strana hujerská", opojená osmičkovou symbolikou stejně, jako patrioti, začala pak vršit chybu za chybou. Jejich jarní snahy o "pražský Majdan" vyzněly trapně; jejich zběsilá snaha cenzurovat zbytek společnosti jim získává čím dál víc nepřátel; odcizili si Babiše, doslova ho vyhnali od Merkelové a Macrona blíž ke Kurzovi a Orbánovi. 

Pomalu končí léto: Léto ve znamení odporné mediální masírky pro islám, pro uprchlíky, pro Brusel a proti starci na Hradě. Od tradičně přestřelující "kavárny" další chyba. Proislámské síly chystají hodně velké lumpárny - takzvané "Globální pakty", jimiž by se (bohaté) státy zavázaly přiznat právo na migraci úplně každému, kontrolu internetu na celoevropské úrovni, drakonické omezení svobody slova. Mezitím je rušno v mezinárodní politice. A doma se konsolidují zajímavé kombinace do senátních, a obecních, voleb. 
 
Nejsem na hlavu padlý, abych Vám tvrdil, že pokud budu zvolen, otočím kormidlem vývoje Republiky, že "bude lépe". Kormidlem vývoje však může pootočit, pokud dostanou establišmentové strany výrazný výprask. Podaří-li se převolit pár senátorů hujerského DemBloku a lavírujícího ANO, přiměje to ty první, aby dělali ještě více chyb, šéfa ANO pak, aby bral požadavky patriotů ještě vážněji. Podaří-li se "našim" slušně zabodovat v obecních zastupitelstvech, mohou tam aspoň brzdit ty největší zhůvěřilosti - a taky dělat něco pro lidi a růst na komunální úrovni, která je nakonec pro každodenní život nejdůležitější. 

Ono je nakonec jedno, jak se jmenuje a z které partaje je předseda vlády. Podstatné je, aby vláda dělala politiku pro tuto zemi. Z jedné strany ji hlídá prezident - držme mu v tom palce. Z druhé strany, když už je Sněmovna taková, jaká je, ji může hlídat Senát a obce. 

Rok 2018 pak může být rokem, kdy jsme odolali nejhoršímu nátlaku hujerů a poměry se začaly otáčet. A to by nebylo málo.  
 
Autor: Martin Konvička, kandidát do senátu Ostrava - Jih, ČR, 21.8.2018