26. zář, 2018

KONVIČKA do SENÁTU: ON-LINE rozhovor s kandidátem na senátora Parlamentu ČR

Ptali jste se kandidáta na senátora Parlamentu ČR Martina Konvičky Doc.

Mgr. Martin Konvička, Ph.D, kandidát na senátora za stranu Nezávislí, odpovídal na dotazy čtenářů Deníku...

DOTAZ: Pokud byste se nedostal do druhého kola a dostal se tam pan Paroubek a pan Gondek, koho byste podpořil v druhém kole? Děkuji za odpověď. 


ODPOVĚĎ: Dobrý den a díky za otázku. Nejdříve bych všem popřál hezké poledne a pokud zrovna obědváte, tak i dobrou chuť. K odoivědi. Názory pana Paroubka na velké problémy dnešní doby (migraci, hrozící rozpad EU a podobně) znám a rozhodně s nimi nesouhlasím, je to muž minulého století. Takže jeho ne. Názory p. Gondeka neznám, jako mnozí kandidáti za ANO se vyhýbá tomu, mít nějaký politicý názor. Jeho šéf Babiš pak různě lavíruje. Takže kdyby pan Gondek stál o mou podporu, musel bych si s ním nejdříve promluvit, proklepnout si ho, a až pak bych se rozhodl. 

DOTAZ: Dobrý den, pane Konvičko, proč kandidujete v Ostravě, když žijete a pracujete v Českých Budějovicích, na druhé straně republiky? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Protože jsem přinejmenším tolik Ostravák, jako Jihočech. V rodném listě sice mám psáno „Opava“, ale s rodiči jsme tehdy bydleli na Nové Hrabůvce, Krestova 9. Babička žila v Hrabové, její rod pocházel z předhůří Beskyd. V Hrabůvce jsem začal chodit do školy, tu jsem dokončil v Hradci nad Moravicí, střední jsem absolvoval ve Frýdku-Místku, odkud je to do Hrabůvky nebo Dubiny skoro blíž, než na druhou stranu Ostravy. A samozřejmě, dokud žili rodiče, jsem do tohoto kraje zajížděl a i nyní, po jejich odchodu, sem několikrát zajíždíme s celou rodinou. Takže Ostravice, Bělský les, rondel na ulici Horní, šídlovecká halda, ZOO ve Stromovce, ale také Lysá hora, Hukvaldy nebo Štramberk jsou místa mého dětství, ale i prvních kamarádů a lásek. V Budějcích jsem založil rodinu a něco málo dokázal – pracovně i „aktivisticky“. Opravdu hodně jsem přemýšlel, zda se to málo pokusit vrátit „novému“ nebo „starému“ domovu, no a vyhrál ten starý. 

DOTAZ: Dobré poledne, pane Konvička, osobně pokládám Senát za zbytečně drahou instituci. Zrušíte ho? 

ODPOVĚĎ: To máte pravdu, Senát je v našem ústavním systému tak trochu navíc. Zároveň však má Ústavou dané důležité funkce při politické krizi (zablokování dolní komory Parlamentu). Obešli bychom se bez něj, osobně bych ho nahradil komorou krajů, tedy shromážděním krajských zastupitelů, kteří jsou též voleni. Ta by na sebe vzala část z jeho úloh. Takový zákon sám navrhnu, nebo podpořím. Zatím ale Senát máme a ruku na srdce – tím, že se do něj volí osobnosti, to je možnost, jak dostat do politiky lidi, kteří se nebojí a kteří se ještě nenechali „obrousit“ stranickým partajničením. 

DOTAZ: Mnoho senátorů odevzdává část platu na nějaké dobročinné účely. Přemýšlel jste o něčem takovém?

ODPOVĚĎ: Určitě, a už vím, co bych v případě zvolení podporoval. Zaměřil bych se na právní pomoc obětem současného systému, konkrétně tzv. „ideozločincům“. Je hodně lidí, často mladých a naivních, na které si systém zasedl kvůli kritice migrace, islámu, EU … často ji kritizovali hloupě, rychleji mluvili než psali, ale to není důvod z nich dělat zločince. Jenže takový nezkušený člověk, když nemá právní pomoc, nebo se ji bojí vyhledat, je velice rychle „umotán“ a odstíhán. Přitom jsou právníci, kteří by v takových případech pomohli profesionálně a překvapivě lacino, jenže ti se zas nedostanou k těm případům. Za relativně málo peněz zde lze zahrát hodně muziky a pomáhat lidem, na které jinak systém kašle. 

DOTAZ: DD. Proč vás skoro nevidíme v České televizi? Před dvěma lety vás bylo všude plno. 

ODPOVĚĎ: Protože jsem před pár lety, v době slávy „Bloku proti islámu“, krutě usadil pár redaktorů a redaktorek, a tím jsem se pro ně stal Nepřítelem číslo 1. Vyloženě si počkali na vykonstruované trestné stíhání, aby měli výmluvu, proč jsem „nepřijatelný“. Jenže v politice to chodí i tak, že média dávají prostor tomu, komu se daří. Dejte mi příští víkend své hlasy a uvidíte, jak se Česká televize začne zajímat. 

DOTAZ: Zdarec! Porad kritizujete islam, strasite nase lidi muslimy. Proc kandidujete tu v Ostrave, kdyz tu zadni migranti ani mesity nejsou?

ODPOVĚĎ: Máte pravdu, že v ČR máme oblasti, které na tom jsou s islámskou přítomností nesrovnatelně hůř – zejména severozápadní Čechy, města jako Teplice, Ústí nad Labem, Chomutov a samozřejmě Praha. Jenže ani Ostravsko není úplně bezproblémové. Nedaleké lázně Klimkovice a Darkov u Karviné se staly cíli arabské klientely. Stejně to začalo v Teplicích, které se pomalu stávají prvním islamizovaným městem v ČR. Co je ale horší, je stárnoucí populace a relativně laciné bydlení na širším Ostravsku. Přesně takové lokality – tovární sídliště, starší lidé, vyprázdněné domy – se stávají cílem migrantů všude na západě. Buď si je sami najdou, nebo je tam směřují úřady, aby je „odklidily z očí“ z výstavnějších měst a městských částí. To je případ střední Anglie, Porýní, předměstí Paříže. Pokud by nastala masová migrace k nám, Ostravsko by bylo na řadě. Ještě horší je, že právě v oblastech, jako jsou jiho-ostravská sídliště, by se islámská migrace „potkala“ s dalšími negativními sociálními jevy. Nemusím je asi vyjmenovávat. Vím, že občany Jihu trápí potíže spojené s takzvanými „ubytovnami“ pro sociálně slabé – hlukem, nepořádkem, drogami, mladými delikventy. A teď si představte, že byste do té třaskavé směsi přimíchal lidi z úplně jiné kultury a kontinentů. 

DOTAZ: Vsude pisou kandidati o obchodu s chudobou. Co to je?

ODPOVĚĎ: Předražené půjčky, nesmyslné a likvidační exekuce kvůli zbytečným (a často směšně nízkým) dluhům, ztráta střechy nad hlavou, ubytovny, kde stát proplácí majitelům nesmyslně vysoké částky za ubytování nepřizpůsobivých – to vše jsou jevy související s tím, že se náš stát vykašlal na chudší, a řekněme naivnější a trochu jednodušší občany. Zavedli jsme si cosi jako zákon džungle, kde je jednodušším lidem vykládáno, že je jejich vina, že se mají, jak se mají. Jenže to je zásadní nepochopení úlohy státu! Lidé si zřizují státy především na svou ochranu, a k té patří nejen ochrana hranic a majetků těch bohatých, ale i ochrana chudších a jednodušších lidí před cynickou hrabivostí grázlů. Přiznám se, že jsem si strašný stav v této oblasti uvědomil poněkud paradoxně během svého studia islámského pronikání. Islám totiž věci, jako je lichva, ožebračení souvěrce a podobně přísně zakazuje. Tam se mohou ožebračovat a zabíjet pouze bezvěrci, tedy my. Došlo mi ale, jak moc ta šílená středověká víra „nabízí“ lidem v nesnázích. Jenže to dělají všechny totalitní ideologie. Buď se naše společnost o lidi v nesnázích naučí postarat, nebo ji pohltí něco jiného, primitivního a strašného.

DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte, že nejvíce trápí občany Ostravy-jihu a s čím byste jim chtěl nejvíc pomoci? Zasadil byste o konečné vyřešení problému ruiny nákupního střediska Odra v Ostravě-Výškovicích (tzv Sarajeva)? Nebyla by tam třeba krásná odpočinková zóna? Je to pro obec tak těžké odkoupit od majitele tento soukromý majetek? Nebo se nelze s majitelem na odkupu domluvit? Trvá to již mnoho let a my občané se opravdu za tuto ruinu stydíme. Děkuji za odpověď. 

ODPOVĚĎ: Co občany trápí vím velice přesně. Ubytovny pro nepřízpůsobivé a tudíž "špatní sousedé", nezaměstnanost či přesněji špatné pracovní podmínky, kdy ani poctivá dřina neumožňuje důstojný život či založení rodiny, lichváři a exekuční mafie, špatné vyhlídky na stáří a nízké důchody, mizerná kvalita škol, kde učitelé nemají žádnou autoritu, riziko, že jim ratolesti "ulítnou" na drogách a skončí jako pouliční sígrové. To vše potkávám během kontaktní kampaně prakticky denně, od lidí to slyším a taky, jak se říké - Oko vidí. No a všechny ty věci souvisejí s mými politickými postoji. V republice i na Jihu se musí znovu nastartovat drobné podnikání, je třeba šlápnout na krk vyžírkům profitujícím z nejchudších občanů, dát dohromady školství, víc se věnovat volnému času mladých, dát lidem životní perspektivu, vážit si stáří... Ke druhé části otázky. Tu ruinu jsem si prohlédl, odpočinková zóna by se zrovna tam hodila. Jenže vztahy obce s majiteli, to je spíš otázka komunální politiky, radnice, s tím senátor mnoho nenadělá, jedině kdyby spolu s radnicí vstoupil do konkrétních jednání. Senátor opravdu nemá víc možností, než komunální politik nebo úředník, jedině snad "otevírat dveře" na různých úřadech v Praze. A to snad kvůli "Sarajeva" nebude třeba. 

DOTAZ: Dobrý den, pane Konvičko. Pořád se v televizi řeší migrace, musíme pomáhat, a nějak se úplně vytratil problém s romskou komunitou. To už je někde vyřešené? Bo v Ostravě sem si nevšimla. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Vyřešeno to není a je to chronický problém, který naši republiku bude trápit čím dál víc, protože žádný národ nemůže donekonečna živit nekonečně se rozmnožující a zemi nic nepřinášející komunitu. Současně ale ruku na srdce: Romové jsou naši lidé v tom smyslu, že tady s námi žijí po staletí, a taky náš problém, protože jsme to byli my, "běločeši", kdo jsme je v posledních 30 letech odnaučili pracovat, naučili si stěžovat na "rasýzmus", zasypali je dávkami a poslali k nim právníky, kteří je učí, jak systém co nejlépe zneužívat. Tušíte třeba, že v zemi je na 800 vládou nebo EU placených nevládek, které mají v popisu práce tzv. pomáhat Romům? Až na výjimky je neučí třeba řemeslu, ale učí je, jak si vymoci různé výhody. Osobně už dlouho tvrdím, že jediným receptem je otevřená pravda, bez politicky korektní omáčky. Mají Romové specifika, třeba, že měsíc je pro ně příliš dlouhá doba čekat na výplatu? OK, tak je plaťme týdně, nebo plaťme předáky pracovních čet, ať si mezi svými udělají pořádek. Dříve dospívají a nejde jim příliš učení? OK, tak jim umožněme vyučit se řemeslům (ve kterých mohou být skvělí, zruční a šikovní) a umžňěme jim pracovat dříve. Mluvme o tom, mluvme o tom s nimi a stůjme si za svým. Moje kamarádka, starostka Mariánských Hor Liana Janáčková, "své" Romy slušnému chování naučila - a oni si jí kuopdivu váží a respektují ji. Mnohé její nápady by nebylo těžké převést do jiných částí Ostravy a do celé Republiky. Dovolte, abych byl na závěr optimista. Na celém ostravském Jihu vídám překvapivě mnoho smíšených párů, rodin a part. Vztah k Romům není "rasismem", jak nám tvrdí v médiích a lidé v Ostravě skutečně oceňují, jaký kdo je, a ne, jakou má barvu pleti. 

DOTAZ: Opravdu věříte, že můžete vnímat, znát a pochopit problémy místních, když tu nežijete?

ODPOVĚĎ: Žil jsem zde v raném dětství, pak jsem pubertu strávil ve Frýdku, který je Ostravě dost podobný a je to hned vedle. V partě, s níž jsem jako teenager kamarádil, byli mladí horníci, železničáři, chlapi z válcoven... Když se setkávám se spolužáky ze střední, tak ti zas pracují jako stavbyvedoucí, důlní inženýr, ekonom, lékařka, učitelka - a působí v lokalitách jako Paskov, Hrabůvka, Svinov, Výškovice. Z Ostravy pocházelo docela dost mých studentů a profesních kolegů. Pořád jsem ve styku s (nepočetnou) ostravskou částí rodiny i se sousedy, přáteli rodičů, kteří jsou dnes v důchodovém věku. Děti jejich dětí si hrají s mými dětmi. Snad to jako odpověď stačí... 

DOTAZ: Dobrý den, jak trávíte svůj volný čas?

ODPOVĚĎ: Já ho popravdě moc nemám, ale mám obrovské štěstí, že moje práce přírodovědce na Jihočeské Universitě a v Akademii věd je současně mým koníčkem. Takže moc nerozlišuju, "volný čas" je, když jsem v terénu někde na moravských stepích, v šumavských rašeliništích nebo v balkánských horách ... Hory jsou pro mě asi nejdůležitější, a to v každou rodní dobu, po nich to je voda (kánoe, turisticky), po nich typicky české "dědkovské" zábavy, jako houbaření (to miluju!) nebo zevlování v zahradní hospůdce. Miluju památky všeho druhu, od slavných galerií po zapadlá vesnická muzea. To vše se co nejvíc snažím sdílet s manželkou a dcerkou. No a abych nebyl jen úplný klaďas, tak si občas zajdu s přáteli na pivo a někdy jen tak lenoším. Poslední činnost spojuji s četbou, miluji tlusté nudné knihy o vědě, historii a politice. Čím tlustší, tím lepší, tlustá kniha déle vydrží. 

DOTAZ: Pane Konvičko, víte že tu hrozí velký problém s nezaměstnaností? A jestli víte, co v tom uděláte pro Ostraváky?

ODPOVĚĎ: Uvědomuji si, že největším problémem je hrozba prodeje továren Acelor Mittal (dříve Nová huť) - hledá se kupec, v tom kombinátu pracuje 6000 lidí, dalších možná 20 000 jsou závislí na subdodávkách, a jsou to lidé specifických schopností, hutníci celý život spjati s jednou profesí a fabrikou. No a jsme tady zase u šílené politiky EU. P. Mittal by "enháčko" neprodával, kdyby neplánoval koupit závody kdesi v Itálii a kdyby mu Evropský úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebránil uzmout tak velký podíl trhu. Myšlenka bránit monopolu v hutnictví je možná původně chvályhodná, ale přece nemůže způsobit sociální katastrofu pro celý jeden důležitý průmyslový region. Je to věc, kterou je třeba řešit na úrovni vlády a dáte-li mi svou důvěru, pak vězte, že s tím Babišovi nedám spát. A ani na něj nebudu potřebovat telefon :-)

DOTAZ: Váš konkurent Paroubek slibuje, že zatočí s exekucemi. Co slibujete vy?

ODPOVĚĎ: Já věřím panu Paroubkovi věřím, že ho trápí situace, kdy jsou statisíce občanů kvůli cynickým ziskům exekuční mafie vyřazeny z normálního fungování, ztrácejí naději na budoucnost pro své děti. Myslím si o škodlivosti exekucí totéž, co on. Jenže on byl členem vlád, které současný systém zavedly, byl dokonce předsedou vlády v době, kdy se objevily první hrozivé signály. Nepodnikl nic. Přitom současný zrůdný systém by šel změnit pár změnami v současných zákonech. Pan Paroubek si vzpomněl naprosto účelově až několik let poté, co na problém upozorňovali jiní. 

DOTAZ: Dobré poledne, pan prezident Zeman i premiér Babiš odmítají migraci stejně jako vy, za Okamurovce tady kandiduje pohledná žena, proč bych měla tedy volit vás?

ODPOVĚĎ: Začnu prezidentem. Jeho zvolením náš národ ukázal, že víme, co je podstatné a že si nenecháme radit od snobských lhářů z „kavárny“. Jenže Zeman je jen jeden, jeho pravomoci jsou omezené. Jeho zvolením jsme vztyčili hráz, ale tu musíme opevnit a vystužit, jinak nám nevydrží. Co se týče premiéra Babiše: Byl bych rád, kdyby svůj obrat od posluhování německé kancléřce ke spojenectví s Maďarskem a dalšími zeměmi V4 myslel vážně. A přeji mu v tom vše nejlepší. Jenže ještě před dvěma lety mě jeho vlastní ministři chtěli nechat zavřít za to, co nyní říká on sám. Nebude lepší, když si ho v Parlamentu a Senátu trochu pohlídáme? 

DOTAZ: Pane Konvičko, držím vám palce a budu vás volit. Budete večer v Pantu? Na seznamu pozvaných jsem vás neviděl..

ODPOVĚĎ: Pořadatel "debaty senátních kandidátů", příspěvková organizace financovaná z rozpočtu města Ostravavy, pozval jen 5 osob z devíti - kromě mě nepozvali např. kandidáta za KSČM pana Čípa. Jejich výmluva je jako obvykle směšná, prý vynechali extrémisty šířící nenávist. No, pokud podle nich jsou 4 senátní kandidáti "extrémisté", měli by konat a volat policii, ne ze sebe před celým městem dělat pitomce. Názor si udělejte sami. Osobně mi připadá nejsmutnější, že jakýmsi "odborným dozorem" toho všeho je Dr. Šaradín, můj bývalý spolužák z University v Olomouci. Často jsme spolu seděli v restaruraci Ponorka ... no stal se z něho, z kluka, strašný svazák a kariérista. Škoda ho. 

DOTAZ: Dovolte mi, abych se ještě vrátila k mé otázce, jejíž součástí byla problematika bývalého nákupního střediska Odra. Kandidujete do senátu za náš obvod Ostrava-jih a proto si myslím, že i senátor, jež není komunálním politikem, by mohl alespoň okrajově spolupracovat s obcí na vyřešení tohoto nekonečného problému řešení obce s majitelem Odry p. Eliášem. Problém zavinila obec podepsáním špatné kupní smlouvy a obec ve spolupráci s komunálními politiky, senátory a poslanci by se mohla při dobré vůli snažit o vyřešení problému. Samozřejmě máte pravdu, že v první řadě se jedná o komunální politiky. Pokud budete chtít získat hlasy Ostravy-jihu, pak doufáme, že nám jistě budete chtít v rámci Vašich možností pomoci. :-) Děkuji. 

ODPOVĚĎ: Spolupráce s obcí bude a je naprosto samozřejmá. I proto mě těší že už nyní, při kampani, kdykoli se setkáme s komunálními politiky (z kterékoli strany), chováme se k sobě vřele a přátelsky. Zájem občanů musí být na prvním místě, a to si, myslím, uvědomujeme všichni. 

DOTAZ: Dobrý den, pane Konvičko. Na bilbordech koukáte a vyzývate Braňme se. A čemu jako? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Všemu, co z nás dělá cizince ve vlastní zemi. Asi se shodneme, že se nám nějak ztrácí svoboda a prosperita, ve které jsme věřili na přelomu 80. a 90. let, že nám přibývá chudých a zklamaných lidí, vrší se sociální problémy, země neprosperuje tak, jak by se mohlo zdát z médií. Vidím ten problém v západní Evropě, našich partnerech z EU. Klíčové země a vlády se vzdaly, nepracují pro své lidi ale pro nově příchozí, smířili se s tím, že o své země přijdou. Jenže to ve vládnoucí vrstvě, v mocných a bohatých, vyvolalo reakci „Urvi, co můžeš“. Proto zadlužování, proto rezignace na růst blahobytu a na bezpečnost pro obyčejné lidi, proto oklešťování ještě včera běžných práv, jako je svoboda tisku. V zemích, kde nevíte, zda se vám potomek vrátí z večerní vycházky do města, nebo zda vám ho budou exotičtí spolužáci šikanovat ve škole, a bojíte se ozvat ze strachu o zaměstnání, dobrou pověst nebo dokonce kriminální stíhání, se nic jiného ani dít nemůže. Lidé se stahují do sebe, nevěří na budoucnost. A to tady prostě nechceme a nesmíme dopustit. Protože mi vylosovali volební číslo „8“, rozvedl jsem to „Braňme se“ do stručného osmibodového programu. Klidně by těch bodů mohlo být 10 nebo 7. Hlavní však je bránit se lhostejnosti a rezignaci. Záleží jen na nás, v jaké zemi a jakém městě chceme a budeme žít. 

DOTAZ: Nase sachty pozavirali, zato chytri polaci rubou jak o dusu a nasi haviri nemaji robotu. Co mi k tomu reknete, co si myslite o nevytezenych zasobach uhli na ostravsku karvinsku a v Beskydech.

ODPOVĚĎ: Začnu uhlím pod Beskydami, tam je to jednodušší. Besydská příroda je rekreačním zázemím pro možná milion lidí z širšího Ostravska a za současného stavu technologií bych na to uhlí nesahal - víme o něm, může tam ještě pár staletí ležet, když už tam leželo tolik milionů let. V dnešní době je příroda pro život místních lidí důležitější. Co se týče Karvinska, tam se těží a s další těžbou i počítá. Předpokládám také, že jak se budou postupně zlepšovat technologie, bude ta těžba méně ničívá k lidem i přířodě. 

DOTAZ: Dobrý den, pane Konvičko, v senátních volbách vám přeji úspěch. Co si myslíte o kauze přijetí 50 syrských ,,sirotků" do České republiky? Petr F.

ODPOVĚĎ: Mediální hysterie, kterou si Lidovci, a další upadající "hujerské" strany, chtějí šplhout u bruselských a asi i arabských sponzorů. A taky snaha poslat nám sem "trojského koně" a pod záminkou sirotků naplnit uprchlické kvóty. Jak asi víte, ty "sirotky" nikdy nikdo neviděl a nedovedu si představit, že by se batole bez rodičů (nebo aspoň strýčků, tetiček atd. - nezapomeńte, že v arabském světě stále fungují rozvětvené "velkorodiny", takové trochu klany) dostalo do nějakého tábora v Řecku. I kdyby tam byly, muselo by se pracně zjišťovat, ke komu patří a odkud se vzaly, což by zas nedovolila syrská vláda. Dítě není morče v ZooShopu, které si vyberete a odvedete domů. Šlo by o proces táhnoucí se léta, do té doby celá ta válka skončí. Zato ale víme, že v těch táborech jsou takzvaní "mladíci bez doporovodu" - teenageři, nebo i starší chlapi tvrdící, že jim nebylo 18, kteří "ztratili doklady" a teď se, coby údajní nezletilí, snaží získat různé výhody. No a právě těch přibývá v posledních týdnech, kdy jsou ze Sýrie dočišťovány poslední kapsy odporu těch nejhorších islámistických fanatiků, hrdlořezů. Právě ti by sem podle plánů šílené p. Šojdrové přišli. 

DOTAZ: Pane docente, čím se jako přírodovědec konkrétně zabýváte?

ODPOVĚĎ: Ekologií různých skupin hmyzu, nejčastěji ohrožených druhů motýlů, ve vztahu k využívání krajiny a jejím změnám. Takže třeba - co se děje s hmyzem při různém hospodaření v lesích, jaké druhy osídlují území opuštěná po průmyslové těžbě surovin, jak se mění složení fauny při oteplování klimatu, nebo nejnověji, jak se s nadmořskou výškou v horách mění složení parazitů napadajících tamní housenky... Obecně jde vždy o hmyz, nějakou lidskou činnost a vztah k praktické ochraně přírody. Snad to stačí. 

DOTAZ: Tož, kandidate, ani konvička s velkym „K“ z Ostravice vltavsku vodu nenabere, tak aby ti tu nebylo horko, synku. Mluvit s chlopama na jihu sem tě viděl, ale vydrži ti to tež po volbách nebo na nas hodíš bobek, jak všeci včetně Poldy?

ODPOVĚĎ: Je mně jasné, že senátor, který nežije přímo ve svém obvodu, musí věnovat víc energie tomu, aby ve svém obvodu pracoval. Běžně se to řeší tak, že senátoři bývají v obvodu 1-2 dny v týdnu. Hodně jsem o tom přemýšlel, míním to řešit ne senátorskými dny, ale týdny. To znamená, že bych zde měsíčně byl v delších časových úsecích, vždy tak 7-10 dní měsíčně. Výhodou je, že obvod je nevelký rozlohou, takže si ho člověk za tu dobu stihne objet, obejít a „ohmatat“. 

DOTAZ: Pane KOnvičko, můžete mi vysvětlit, co se to děje? Naši europoslanci tlučou do Maďarů, podepisují žaloby na Poláky? Co jsme to za .....?!? K.T.

ODPOVĚĎ: Co by se dělo - Evropská unie se pomalu rozpadá, protože její elity mají úplně jiné zájmy, než obyčejní lidé, a taky protože státy z různých částí EU si prošly jiným vývojem, mají různé zkušenosti a historické zájmy. Konkrétně vztato, elity ze "staré" EU jsou demoralizované, kašlou na občany, snaží se v duchu neomarxismu zničit vše tradičně evropské a k tomu je jim dobrý každý spojenec, včetně mas migrantů. V "nové" EU, tedy bývalých socialistických zemích, většina lidí nic nevzdala, chce žít jako Evropané, ne jao nějací křováci, a nechce se vzdát svobody, o kterou jsme usilovali před rokem 89. Také jsme skeptičtí vůči západu, který nás tolikrát nechal na holičkách, pohrdá námi, pro který jsme jen jakýsi "krmelec". Místo naší země opravdu není mezi degenerovanými snoby z Bruselu či blázny z Berlína, ale mezi státy rozšířené V4, což jsou naši přirození spojenci. No a ty europoslance, kteří touží, skoro fašisticky, "trestat" spojenecké Maďary a Poláky, ty příště nevolme. 

DOTAZ: Na celou politiku akorat nas.at. Stejně všeci hrabete akorat pro sebe. Na obyčejne lidi se vždycky kazdy vykašle...

ODPOVĚĎ: Naprosto chápu, že jste po 30 letech budování kapitalismu plného pravdy a lásky, zklamaný a rezignovaný... Jenže přesně tohle potřebuje ta "vrchnost", která si přes politické strany, kmotry a evropské dotace rozparcelovala stát a udělala ze spousty občanů zlomené poddané. Víte, ti různí socialisti, lidovci a odesáci by byli nejradši, kdyby k volbám nechodil nikdo - jen oni, jejich rodiny a jejich osobní podržtaškové. Pak by jim totiž křesla a koryta zůstala do smrti. I proto mluví prezident Zeman občas o uzákonění povinnosti k volbám chodit.... Můžu vás ale ubepečit, že mně o "hrabání pod sebe" fakt nejde. To, co dělám, dělám už 10 let převážně za svoje, na úkor kariéry, volného času a trochu i rodiny. Přitom senátor není o mnoho lépe placen, než třeba vysokoškolský profesor, takže ani nejdu "za lepším" - spíš naopak. Dělám to pro svoje děcko, pro děcka svých přátel, ale i pro Vás - tak mě v tom nenechte samotného. Díky. 

DOTAZ: Dobrý den. Je vůbec nějaká reálná šance zlikvidovat na jihu ubytovny?

ODPOVĚĎ: Šance jsou dvě. První, která ale problém neřeší ale jen posílá o pár ulic dál, jsou tzv. "bezdoplatkové zóny". To navrhují někteří mí konkurenti a je to k ničemu. Alternativou je věc řešit komplexně. Vtip je totiž v tom, že ubytovny jsou zase problém nás "bílých". Za socialistických vlád jsme totiž vzali obcím možnost rozhodovat o tvz. doplatcích na bydlení, ty dnes vyplácí přímo stát každému, kdo si řekne, a to přímo majitelům ubytoven. Nepřízpůsobivý je jen takový "ohřívač peněz" ze státního do kapes různých mafiánů. No a moje kolegyně Liana Janáčková už dlouho navrhuje, aby to právo platit doplatky na bydlení neměl stát, ale obce, přesněji aby se k tomu obce závazně vyjadřovaly a mohly tak regulovat jednak výši peněz pro ubytovatele (kdo jiný, než obec, zná ceny nájmů v obci?) a jednak mohly doplatky něčím konkrétním podmínit - tady docházkou do práce, tady do školy, tady péčí o prostory či obec. Takto bychom, pokud Lianě dobře rozumím, naše nepřizpůsobivé postupně vychovávali ... je to běh na dlouhou trať, ale jsou místa, kde to funguje, tak proč ne na Jihu?

DOTAZ: Zdravím, pane Konvičko. Víc takových jako jste Vy do toho našeho politického chlíva!!! Nandejte jim to, věřím, že nás bude dost a že Vás Ostrava podpoří. Milena 

ODPOVĚĎ: Děkuji za Vaše milá slova - a všem dotazujícím za čas, který jste mi věnovali. O tom, zda mě Ostrava podpoří, rozhodnou voliči už příští víkend. Rád bych ale všechny příznivce pozval na nejbližší Sektání s občany do KD Akord v zábřehu těsně před prvním kolem voleb, ve čtvrtek 4. října v 18 hodin. Ještě jednou všem díky, těším se a přeji vše dobré...
 
Autor: Martin Konvička, kandidát do senátu Ostrava - Jih, ČR, 26.9.2018

Zdroj:

https://moravskoslezsky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-s-kandidatem-na-senatora-martinem-konvickou-20180925.html