PÁKISTÁN

28. čvc, 2018

V Pákistánu, chudé a rozvrácené islámské zemi sousedící s Indií, jediné muslimské zemi
disponující jadernými zbraněmi, která je navíc blízkým spojencem Saúdské Arábie, došlo
k parlamentním volbám...

Volby přinesly zvrat, protože islamistické a socialistické partaje, dosud se střídající u moci, nahradila nyní formace liberálního pacifisty Imrana Khana. Kromě toho se konaly volby i v Pandžábu, Chyberu, Baločistánu a Sindu, pakistánských provinciích.

Na celostátní úrovni zvítězila strana „Pakistánské hnutí za spravedlnost“, která získala 116
z 272 poslanců, a která vznikla už v devadesátých letech jako protestní strana proti vládě levicové Pakistánské lidové strany a islamistické Pakistánské muslimské ligy, jejíž současný vůdce Sharif je namočen do řady korupčních skandálů.

Právě Pakistánská muslimská liga se umístila na druhém místě, když utržila rekordní
porážku. Získala sice 63 poslanců, ale spadla ze 166 poslanců. Třetí místo obsadila levicová
Pakistánská lidová strana vedená Bilwalem Bhuttou, synem zavražděné socialistické političky Benazír Bhutto. Lidovci obdrželi jen 43 poslanců. S odstupem jsou extrémní islamisté z „Jednotné rady akce“ s 12 poslanci.

V Pandžábu těsně zvítězila muslimská liga, následovaná Khanovou formací. V Sindhu
zvítězili lidovci, s odstupem pak Khanova strana a nakonec místní nacionalistická formace. V Chyberu zvítězil Khan, následovaný s odstupem islamisty a místními marxisty. V Baločistánu šlo především o souboje mezi místními federalistickými formacemi.

A co znamená vítězství Imrana Khana pro Pakistán a pro svět?

Jeho postoje jsou dost protichůdné a kontroverzní. Vyzývá pakistánskou vládu, aby se
omluvila za genocidu v Bangladéši, kde islamistické a pakistánské bojůvky povraždily 3,000,000 lidí a zároveň odsuzuje tribunál pro válečné zločiny zřízený v souvislosti s touto genocidou. Pákistánské bezpečnostní složky a judikatura údajně stojí na straně Imrana Khana, měly narušovat předvolební průzkumy a ničit volební lístky Pakistánské muslimské ligy. Khan se stylizuje do role bojovníka proti korupci a zároveň podle uveřejněných dokumentů neplatí daně, je liberální ekonom a zastánce sociálního státu, což se vylučuje, podporuje pacifismus, je odpůrce byrokracie, chce reformovat policejní systém a může se stát nepřítelem Spojených států amerických i místních feudálních velmožů vládnoucích Pakistánu. Vyzývá k jednáním s Talibanem, stažení pakistánské armády z hraničních provincií a ústupkům teroristů, včetně ukončení zapojení Pákistánu do boje proti terorismu. Imran Khan odsoudil pronásledovaného spisovatele Salmana Rušdího. A taky je úspěšný hráč kriketu…

Těžko říct, co čekat od člověka, který obhajuje navzájem se vylučující postoje, tím spíše
v případě tak konfliktní a nebezpečné země jako je Pákistán, země, o kterou se opírá jaderná moc islámu, aspoň do doby, než islám získá kontrolu nad britským a francouzským jaderným arzenálem.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 28.7.2018