25. lis, 2018

ASIA NEWS: TAIWAN: Porážka progresivistů

Na Taiwanu právě skončilo referendum, které ukázalo, jakým směrem se čínský lid tohoto ostrova vydá. Zda směrem levicového liberálního progresivismu, anebo směrem čínských národních tradic, prosperity a konzervativismu. Zvolil druhou variantu a v referendu, které bylo doprovázené komunálními volbami, přivodil těžkou porážku protičínské a protinárodní straně DPP...

Nejprve k referendu

Referendum obsahovalo deset otázek týkajících se importu, energetiky, ale i sportu a hlavně postavení sexuálních menšin a jejich snahy o to stát se nadřazenými nad většinou. Voliči shodně a jednoznačně odsouhlasili plán na postupné odstavení uhelných elektráren, stejně jako zákaz importu zboží z japonské Fukushimy. Odmítli, aby Čínská republika vystupovala na mezinárodních sportovních událostech jako Taiwan a plně se přihlásili ke své čínské identitě. Zároveň odmítli ekoteroristický plán na zrušení jaderných elektráren, a tak se bude jaderná energetika na Taiwanu nadále rozvíjet. Důležité, ale je, že voliči odhlasovali, že manželství je svazek muže a ženy a odmítli snahu o falešnou rovnoprávnost a dehonestaci manželského svazku sexuálními menšinami. Stejně tak byla odmítnuta snaha o zavedení sexuální výchovy na školách.

Je možné, že liberálně levicová vláda, v součinnosti s liberálním ústavním soudem, se bude nadále pokoušet prosazovat nadřazení sexuálních menšin nad většinami, ale je patrné, že vláda levice se na Taiwanu blíží ke svému konci, s čímž souvisí druhá událost tohoto článku, komunální volby.

Komunální volby

„Modrá“ konzervativní koalice strany Kuomintang, Strany národ především, Nové strany a strany Minkuotang získala 48% hlasů, zatímco „Zelená“ liberální koalice Demokratické progresivní strany, Taiwanské unie solidarity, Taiwanské strany nezávislosti a Taiwanské ústavní asociace obdržela jen 39% hlasů. Zbytek získali nezávislí, kteří udrželi zejména metropoli Tchaj-pei. Národní strana Kuomintang bude nyní ovládat 15 z 22 okresů. Současná liberální presidentka Cchaj Jing-wen už rezignovala na pozici předsedkyně DPP.

Porážka přišla v polovině funkčního období, neboť v roce 2020 proběhnou presidentské a všeobecné volby na Taiwanu. Podle posledních průzkumů může strana Kuomintang získat 31% hlasů, zatímco liberálové klesli na 19%. Tato situace ukazuje, že lid Taiwanu nejenže odmítá pokračovat v liberálně zelených experimentech, ale i to, že je nakloněn k posílení spolupráce a historických vazeb s pevninskou Čínou.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 25.11.2018