1. pro, 2018

GRUZIE: Prezidentské volby – konec Saakašviliho éry

Jedna éra, éra zkorumpovaného a zbankrotovaného liberálního demokrata, nejspíše jednoho, ne-li vůbec nejhoršího gruzínského politika naší doby a jeho agendy, právě skončila...

I když je Michail Saakašvili pryč, dozvuky jeho režimu v podobě voleb, ve kterých kandidovalo Sjednocené národní hnutí, právě taky končí v nenávratnu. Po porážce z rukou Bidzina Ivanišviliho a jeho hnuté Gruzínský sen v roce 2013 se nyní opakuje porážka Saakašviliho v podobě vítězství bývalé členky Gruzínského snu v prezidentských volbách, Salome Zurabišvili, která porazila Saakašviliho kandidáta Grigola Vašadzeho.

V prvním kole získala Salome 38,64% hlasů a neměla náskok ani jedno procento nad Grigolem s 37,74%. V druhém kole už Grigola drtivě porazila s téměř 60% hlasů a zatímco Grigol shromáždil jen 200 tisíc nových voličů a celkem 780,635 voličů, Salome vyskočila z 615 tisíc na 1,147,625 voličů.

Grigol se netajil tím, že chce nechat Gruzii zotročit v rámci NATO a EU (kam, až se ta EU chce rozšiřovat?!). Salome se sice taky vyhrazuje proti Rusku, i protože její rodiče prchli z Gruzie před sovětskou agresí v roce 1921, ale není tak drastická a radikální jako Sjednocené „národní“ hnutí opírající se o temného ducha Michaila Saakašviliho. Její nepřátelé jí dokonce označují za ruskou kandidátku, přestože se narodila ve francouzské emigraci, což jí ztížilo pozici, u některých gruzínských voličů. Sama Salome se už před lety nechala slyšet, že by ráda viděla obnovení konstituční monarchie v Gruzii pod vládou gruzínské dynastie Bagrationů. Na druhou stranu jí asi něco spadlo na hlavu a oznámila, že chce amnestovat Michaila Saakašviliho, který jí, kdysi vyrazil z vlády, a který přivedl Gruzii do chaosu občanské války, destrukce a bídy.

Vítězství Salome je sice lepší, než vítězství Grigola, ale musíme být opatrní.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 1.12.2018