10. led, 2019

THE MOVEMENT: Salvini ve Varšavě, spojenectví prohloubeno!

Spojenectví mezi antiimigračními národními republikami Evropy je nyní prohloubené. Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini, který se se svou politikou, rázností, ambicemi a úspěchy v boji proti organizovanému zločinu v podobě divoké imigrace, ukazuje jako hlavní lídr Svobodné Evropy nyní navštívil Varšavu na státní návštěvě. 

Salvini v Polsku razantně vyzval k evropské renesanci v podobě „nového evropského jara“, které má nahradit mocnou osu Paříž-Berlín, která dnes vládne Evropské unii a jejím protektorátům. Salvini prohlásil, že právě Itálie a Polsko jako státy v čele boje proti imigraci, liberálním silám a sluníčkařům, mohou být těmi státy, které zahájí éru nového evropského jara.

Salvini do Varšavy dorazil na pozvání svého protějšku, polského ministra vnitra Joachima Brudzinského. Salviniho návštěva se kryje s posilováním jiného spojenectví a to franko-germánského spojenectví, kdy Angela Merkelová, společně s Emmanuelem Macronem, podepisuje revidovanou Elysejskou smlouvu, která po II. světové válce normalizovala vztahy mezi Německem a Francií. Nyní je má prohloubit, aby moc fransko-germánské říše a osy nad Evropou posílila.

Salvini se, ale nesetkal jen se svým protějškem, ale i se samotným polským premiérem Mateušem Morawieckim, stejně jako s polským vůdcem Jaroslawem Kaczynským. Všichni se shodli na podobném směřování Polska a Itálie, na židovsko-křesťanských základech evropské civilizace, které bruselská ideologie razantně odmítá a na tom, že musí být méně byrokracie a regulací.

Asi jediné na čem se polská a italská strana neshodnou, je otázka Ruska. Salvini vnímá Rusko jako strategického partnera, Poláci, kvůli svým hořkým a bolestivým historickým zkušenostem vnímají Rusko jako svého nepřítele. I to odsoudili zbankrotovaní polští liberálové z Občanské platformy, kterým dává svůj hlas už jen 19% Poláků, zatímco preference Práva a spravedlnosti se pohybují vysoko nad 40%. Pro Poláky je tedy důležitější obrana národního státu, boj proti imigraci a spojenectví s italským národem, než vřískání a jekot liberálů.

Během jednání Salvini vyjmenoval několik věcí, kterými se polsko-italská schůze zabývala, a na kterých pracují. Kromě jiného bezpečnost, ochrana hranic, rodinné hodnoty, podpora zemědělství, svoboda v otázce justice, vzdělávání a životní prostředí. Salvini nyní formuje blok stran pro nadcházející evropské volby, který je napojen na The Movement Steva Bannona. To začalo v Bruselu fungovat jako nadace, která má tyto snahy podporovat. Jejich setkání označil za důležité i maďarský premiér Viktor Orbán, který řekl, že se národní strany států EU musí k volbám do EP 2019 zformovat.

Uvidíme, zda se přidá i Polsko a jeho Právo a spravedlnost, tedy hodnoty, které Evropa potřebuje.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 10.1.2019