23. led, 2019

THE MOVEMENT: Banonnovo "Hnutí" uprostřed krize důvěry v EU

Globalizační elity, se setkávají v Davosu. Mezitím narůstá hrozba dominance "euroskeptiků a populistů" v čele s bývalým stratégem prezidenta USA D.J.Trumpa Stevem Bannonem, který hrozí narušením nejen centristické rovnováhy v Evropě, ale i vzpoury na světě....
 
Jak uvádí Bloomberg. Steve Bannon měl možnost ovlivnit hlasování o důvěře Belgické liberální vlády, která se minulý měsíc rozpadla poté, co pár hodin před hlasováním, předal místním zákonodárcům výbušný projev proti migraci.
 
Bývalý poradce prezidenta Donalda J. Trumpa nyní považuje Španělsko za další cíl a součást domino efektu, které se dostalo do jeho hledáčku narušení evropské integrace.
 
Belgie se připojuje ke dvěma dalším členům Evropské unie, které působí bez plné vlády a nejméně šest dalších, které nedávno prošly hlasy o nedůvěře. Mnoho z nich se stalo kořistí pro strany proti EU. Ve Španělsku měla nacionalistická skupina Vox minulý měsíc neočekávaně silný regionální projev a podporu obyvatel a mohla by tak pomoci vyřadit socialistickou vítačskou vládu.
 
"Tato populistická nacionalistická vzpoura je celosvětový fenomén," řekl Bannon v rozhovoru z 21. prosince ve svém domě ve Washingtonu.
 
"Belgie je posledním příkladem této vzpoury," uvedl a dodal, že Španělsko bude v tomto roce "dalším velkým bojištěm".
 
Evropská populační reorganizace
Letošní volby do Evropského parlamentu se blíží a populisté, z nichž mnozí jsou euroskeptici, ovládají na 10 z 27 členských států EU.
 
Klesající popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a kancléřky Angela Merkelové vyvolala pochybnosti o francouzsko-německém reformním úsilí o další integraci 27 členských zemí EU. Bannon to považuje za primární příležitost, jak sjednotit euroskeptické strany před květnovými volbami do Evropského parlamentu a uskutečnit na celém kontinentě to, co se v některých zemích již děje.
 
"Energie je na straně populistických nacionalistických stran a lidí, kteří je podporují," řekl Bannon.
 
"Další integrace se zastaví. Teď bojují v Bruselu jen o to, aby EU zůstala taková, jaká je dnes. "
 
Imigrační výpravy
Křehká belgická vládní koalice se minulý měsíc rozpadla poté, co administrativa předsedy vlády Karla Michela ztratila podporu pravicové Nové vlámské aliance, která se postavila proti podpoře Bruselské dohody o nezávazné dohodě OSN o migraci. Jednalo se o stejný pakt OSN, který Bannon v řeči k vlámským zákonodárcům odsoudil - spolu s francouzskou pravicovou šéfkou Marine Le Pen. Belgická vláda následně v noci od paktu odstoupila. 
 
Globální dohoda OSN o migraci zavázala signatáře, aby zvýšili spolupráci v oblasti mezinárodního migrace a opozice, kterou vedl Trump, sjednotila populistické a pravicové strany po celém světě. Vlády Slovenska, Estonska, Chile a mnohé další nakonec buď odmítly nebo se zdržely.
 
Bannon by rád využil svou bruselskou skupinu The Movement (volnou alianci nacionalistických stran), aby v květnu 2019 vyvíjel tuto strategii "příkazem negace" v zemích EU. Bannon pochybuje o tom, že tyto stejně smýšlející strany budou moci získat v Europarlamentu většinu, ale budou mít za cíl získat alespoň třetinu křesel, jako prostředek k zablokování centristického-neoliberálního směru vítačství a hlubší integrace.
 
Teorie domino
"Lídři tohoto globalizačního hnutí v Evropě jsou v krizi," řekl Mischael Modrikamen, zakladatel Bannova Hnutí a vůdce pravicové lidové strany Belgie v rozhovoru z 11. ledna v Bruselu.
 
"Merkelová platí za svou vůli otevřít své hranice migrantům. Macron platí za své pohrdání běžnými lidmi." Pro Modrikamena je to úplná katastrofa.
 
Strategie již sehrála svoji roli v Belgii. Švédsko má nejistou menšinovou vládu po volebních ziscích nacionalistických Švédských demokratů. Lotyšská tradičně středo-pravá vláda třikrát selhala, aby vytvořila koalici, neboť populistické strany zvýšily své zastoupení v parlamentu zvaném Saeima v říjnových volbách. A nacionalistické nebo populistické strany již mají na starosti vlády v Itálii, Polsku, České republice, Maďarsku a Řecku.
 
Španělský předseda vlády Pedro Sanchez, převzal moc v roce 2018 s podporou levicových populistů z Podemos, ale nyní se potýká se státním rozpočtem a mohl by být nucen vyvolat předčasné volby v letošním roce 2019.
 
"Na celém kontinentě je rostoucí příliv euroskepticismu," řekl Bannon. "Je to historický okamžik."
 
Autor:  Bloomberg reporting, TGM, Praha, ČR, 23.1.2019
 
Zdroj: Bloomberg reporting
 
 
https://www.zerohedge.com/news/2019-01-20/bannons-movement-breaks-europes-centrist-balance-amid-crisis-confidence