11. úno, 2019

THE MOVEMENT: Dalším spojencem je prezident Republiky Srbské v B&H Milorad Dodik

Prezident Republiky Srbské a také člen předsednictva Federace Bosny & Hercegoviny Milorad Dodik, by se měl připojit k The Movement, se svojí stranou Aliance nezávislých sociálních demokratů...

Podle neoficiálních informací, se má v příštích měsících setkat s evropskými politiky, například Maďarským premiérem Viktorem Orbánem a ministrem vnitra, vicepremiérem Itálie a šéfem „Lega“ Mateo Salvinim, a má diskutovat o způsobech vytvoření "úzké spolupráce a kooperace s "The Movement".

Milorad Dodik, řekl novinářům, že je v kontaktu se Stevem Bannonem, bývalým hlavním stratégem kampaně prezidenta USA Donalda J.Trumpa a šéfem „The Movement“. Steve Bannon chce, aby Dodikova strana byla součástí "The Movement".

Dodik je v mnoha evropských kruzích považován za osobu, která má na prvním místě národně-konzervativní a sociální hodnoty a to dlouho předtím, než se tato hnutí dala v Evropě do pohybu. Což jej ztotožňuje s D.J.Trumpem a samozřejmě také s ruským prezidentem V.V.Putinem.

Podle srbského politologa a historika Dragomira Andjelkoviče, je velmi realistické vytvořit vážnou spolupráci mezi Dodikovou stranou SNSD a stranami a hnutími vedenými Salvinim, Orbánem a Stevem Bannonem. Spojuje je boj o svrchovanost a blízkost národních hodnot a respektování vlastních tradic a vlastního dědictví.

"Nemělo by být zapomenuto, že srbská diaspora je v Evropské unii velmi početná, mnoho Srbů je občany zemí EU a mají tam právo volit. Také mnozí z těchto lidí velmi často, bez ohledu na to, zda pocházejí ze Srbska, Černé Hory nebo Republiky Srbské, když vidí někoho, kdo je ztělesněním národních hodnot a národního kurzu, tak jej volí. Proto Dodikův postoj může směrovat k navýšení volebních preferencí srbskou diasporou pro Orbána, Salviniho, Le-Pen atd. Ve volbách do Europarlamentu, se tak bude bojovat o každý hlas“, říká Andjelkovič.

Připojit k The Movement se může i Chorvatské demokratické společenství z Bosny a Hercegoviny, v čele s Draganem Covičem, jde také o křesťanskou ovšem katolickou stranu. Spolupráce Dodika, se známými politiky jako je Orbán, Salvini, Le Pen, a Bannon mu samozřejmě pomůže na Evropské scéně, i doma v Republice Srbské a samotné Bosně & Hercegovině. Pozice prezidenta Milorada Dodika, je dnes již podstatně silnější než předtím řekl Andjelkovič.

"Bannon je velmi znepokojen tím, že Evropa je sice původem křesťanská, ale že její tradice upadají a že ji ohrožují postmoderní pseudohodnoty. V tomto kontextu se tak zakousl do spolupráce s křesťansky orientovanými stranami Chorvatů v Bosně a Hercegovině a Dodikovou stranou, která je založena na národní suverénní orientaci. Taková věc může určitě posílit postavení Srbů a Chorvatů v Bosně a Hercegovině, ale také obecně v Evropě a ve světě," řekl Andjelkovič.

"Spojením s konzervativními křesťanskými církvemi v Americe, díky Stevu Bannonovi, může výrazně posílit postavení Republiky Srbské a samotného Dodika," uzavřel Dragomir Andjelkovič.

Milorad Dodik, má také za poradce známého srbského režiséra a patriota Emira Nemanju Kusturicu. Ten má zase velmi blízko k ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi.

Jak bylo oznámeno, konference Banonnova „The Movement“ se bude konat v březnu, a jedním z cílů této organizace je sjednocení pravicových sil v boji o získání mandátu v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Autor: www.visegradlive.com, Bosna & Hercegovina, Republika Srbská, TGM, Praha, ČR, 11.2.2019

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Milorad_Dodik

https://www.visegradlive.com/benonov-adut-na-balkanu-moze-li-srpska-da-protrese-evropske-izbore

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/bivsi-strateg-donalda-trumpa-siri-mrezu-po-europi-za-suradnju-su-zainteresirane-i-neke-hrvatske-stranke-foto-20190208