8. dub, 2019

THE MOVEMENT: Chystá se summit antiglobalistů

The Movement je klub pro nacionalistické strany v Evropě, který podporuje americký politický stratég Steve Bannon. Platforma mobilizuje národně-konzervativní pravicové strany na kontinentu...

Oficiálními členy tohoto klubu jsou zatím pouze tři strany: místopředseda vlády Itálie Matteo Salvini' s Lega, Bratři Itálie (Fratelli d'Italia), a hnutí Za změny v Černé Hoře. Nicméně, Modrikamen (výkonný ředitel klubu) řekl CNBC, že existuje mnoho dalších pravicových stran, které tento klub podporují.

„Ohlásili jsme podporu několika stran, ale máme podporu mnohem více stran a uvidíte to na summitu, který před Eurovolbami chystáme. Uvidíte, kdo tam je a kdo tam není, pak budete moct posoudit úspěch našeho hnutí nebo neúspěch, "řekl Modrikamen, belgický politik proti migraci a ředitel The Movementu.

Hnutí chce být platformou pro protimainstreamové strany, podobně jako některé evropské summity bývají pro politiky hlavního proudu. Vlastní summit umožní různým politikům, aby se sešli a diskutovali o svých strategiích. 

"Pokud jde o urychlení vzniku společné populistické fronty před volbami do Evropského parlamentu, řekl bych, že její úspěch je zatím dosti omezený," řekl Antonio Barroso, výkonný ředitel společnosti Teneo Intelligence, CNBC prostřednictvím e-mailu.

"Radikální pravicové strany v celé EU stále zdaleka nevytvářejí společnou platformu," řekl Barroso a dodal, že všichni mají odlišné názory na klíčové otázky, včetně vztahů s Ruskem.

Summit se měl konat v lednu , poté v březnu, a nyní se očekává, že k němu dojde těsně před volbami do EU. Modrikamen řekl CNBC, že schůzka musí být odložena kvůli zaneprázdněným programům některých vůdců a ministrů, kteří se na jí budou účastnit. Očekává se, že se shromáždění uskuteční v Bruselu těsně před volbami, které se konají od 23. května do 26. května 2019.

Vztah s Bannonem

Modrikamen byl představen Stevu Bannonovi bývalým šéfem strany nezávislosti Spojeného království a prominentním zastáncem Brexitu, Nigelem Faragem, v červenci 2018.

"My (spolu s Bannonem) jsme dva partneři v tomto klubu, kteří jsme jej založili… on je to předseda, já jsem výkonný ředitel. Rozhodujeme se společně, ale je to klub, myslím, že nejsme vůdci Hnutí "Myslím, že tam nejsou žádní vůdci," řekl Modrikamen CNBC a potvrdil, že se Bannon zúčastní summitu za pár týdnů.

Nadějí The Movementu je, že se zúčastní politici z USA, Jižní Ameriky a celé Evropy.

Summit bude podle Modrikamena financován ze soukromých zdrojů. "Bude to soukromé financování, částečně z darů Steva Bannona a ještě dalších dárců."

Autor: CNBC.com, USA, TGM, Praha, ČR, 8.4.2019

Zdroj:

https://www.cnbc.com/2019/03/29/bannon-linked-group-is-planning-a-summit-to-rally-global-nationalists.html