EL SALVÁDOR

6. úno, 2019
Po deseti letech vlády padla moc levice i ve středoamerickém El Salvadoru...
 
Právě se tam konaly volby, ve kterých proti sobě stály tři strany. Koalice „Velká aliance národní jednoty“ GANA (španělsky Vítězství), podporující konzervativismus a jednotu středoamerických států, konzervativní a ekonomicky liberální Nacionalistická republikánská aliance ARENA a dosud vládnoucí levicová socialistická Fronta národního osvobození, Farabunda Martího FMLN.
 
FMLN vládla deset let a dostala k moci dva presidenty. Mauricia Funese, bývalého novináře, který jako president naprosto selhal v otázce bezpečnosti, a to do takové míry, že lidé museli zorganizovat eskadry smrti, které bojovaly proti zločincům a narkomafii. Funes navíc byl obviněn ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Druhým presidentem, dosud vládnoucím, byl Salvador Sánchéz Cerén, bývalý marxistický partyzán, prosazující legalizace potratů. Pod Cerénovou vládou, se El Salvador stal první zemí na světě, a to v celé historii lidstva, která plošně zakázala těžbu kovů. Rozhodl se podřídit Salvador mezinárodnímu klimatickému diskurzu a ekologické lobby.
 
Už Cerén v roce 2014 v presidentské volbě vyhrál velice těsně. O pouhých 6 tisíc hlasů a 0,22%. Nyní, ve volbách 2019, byla salvadorská levice drtivě poražena. FMLN a její kandidát Hugo Martínez obdržela jen 14,4% hlasů. Vítězem voleb se stala GANA s 53% hlasů a tedy vítězstvím už v prvním kole. Druhé místo zaujala ARENA se 31% hlasů. Jinak řečeno, 84% Salvadorců dalo hlas pravicovým a konzervativním subjektům.
 
A kdo je tedy přesně vítězem voleb? Nayib Bukele. Podnikatel palestinského původu, ovšem římský katolík, který byl před lety vyloučen z FMLN, tedy bývalý levičák. Od mládí aktivní v soukromém sektoru, první firmu měl v 18 letech. Ještě v řadách FMLN působil jako starosta Nuevo Cuscatlánu a San Salvadoru. Roku 2017 byl vyloučen z FMLN za kritiku vedení. Bukele byl zvolen především na základě protikorupční platformy a boje proti kriminalitě se sloganem „Bude dost peněz, až se přestane krást!“. Je to vítězství antiestablishmentu. Salvadorský establishment se v posledních letech konsolidoval z FMLN a ARENA, ale Bukele odešel s částí kritiků FMLN a hnutí GANA vzniklo odštěpením od ARENA. Tedy vítězství Bukeleho je i vítězství antiestablishmentu.
 
Na druhou stranu, je otázka, jak se zachová, a jak se postaví ke krizovým otázkám jako je migrace, Venezuela, možná spolupráce s USA, či Brazílií, zda zvrátí šílené rozhodnutí Ceréna zakázat těžbu kovů a jiné. To se teprve uvidí. Prozatím to vypadá slibně, protože Bukele byl už jako starosta kladně hodnocen za boj s korupcí a organizovaným zločinem.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 6.2.2019