29. kvě, 2019

JAN SINNREICH: Akta Trump

V roce 2016 se v USA schylovalo k prezidentským volbám. Ve vnitrostranickém výběru (primárkách) za stranu Republikánů zvítězil, k nemalému překvapení a nelibosti establišované politické hierarchie , politický nováček a amatér Donald J.Trump...
 
V demokratickém táboře nominaci  získala Hillary Clinton.   Sice ji v té době poškozovala vlastním přičiněním způsobená aféra s e-maily*), tak závažná, že u jiné osoby by vedla k trestnímu stíhání, ale zkušená Hillary aféru ustála. Pomocí zákulisních  machinací pak ještě   vyšachovala svého největšího demokratického soupeře, socialistu Bernieho Sanderse. “Bernie“  byl miláčkem mladých a vzhledem k všeobecné neoblíbenosti Clintonové mel šanci vyhrát nad ní,  a možná by býval byl  porazil i Trumpa. V každém případě ale Demokraté očekávali jasné vítězství proti neznámému a nepředvídatelnému republikánskému protivníkovi. Už předem ohlašovali že prezidentská funkce Clintonové bude její „korunovací“ .  Aby vítězství bylo stoprocentně pojištěno, uchýlil se tábor Clintonové k následující strategii: 
 
Byla objednána a z peněz volebního fondu zaplacena zpráva, tzv. „dossier“. Měl to být souhrn  faktů, které  vylíčí Trumpa jako placenou loutku ruské KGB. Jejím uveřejněním demokraté doufali ovlivnit americké volby. "Dossier" měl, za honorář, vypracovat bývalý agent britské tajné služby Christopher Steele. Vypracoval. Snůšku nikoliv fakt, ale dezinformaci a úplných výmyslů, takových, aby vyhovovaly očekávání a záměrům těch, kdož si to u něj objednali.  
 
Slavný „dossier“ byl podstrčen americké FBI, která velice ochotně a BEZ SCHVÁLENÍ KONGRESEM  zahájila vyšetřování Trumpovy kampaně, Trumpa a jeho spolupracovníků. Jak se ukázalo později, vyšetřování vedli FBI agenti kteří se nijak netajili nenávistí vůči Trumpovi. Všichni svorně napevno počítali s vítězstvím Clintonové, pod jejímž velením by se potom všechny nesrovnalosti a špína zametly tiše pod koberec.
 
Stalo se ale, jak víme, něco naprosto nečekaného a neslýchaného. Volbu prezidenta Spojených Států Amerických  vyhrál Donald Trump. Šok pro Demokratickou stranu se rovnal zemětřesení, reakce výbuchu sopky. Okamžitě nastoupili do útoku s tím, že Trump, cestou podplácení, díky vlivným stykům a s ruskou pomocí, volby zfalšoval a de facto UKRADL.  Aby toto tvrzení mohli konkretizovat a dokázat, byla ustavena vyšetřovací komise pod vedením bývalého ředitele FBI Roberta Muellera.  Trump s vyšetřováním souhlasil,  od počátku spolupracoval, ale netajil se názorem že se jedná nikoliv o hledání pravdy ale o politický útok mstících se Demokratů, o nečestný pokus o převrat, popírající veškeré demokratické zásady. 
 
Muellerova komise dostala volnou ruku a neomezené finanční prostředky i čas. Měla k dispozici stovky právníků, agentů FBI a dalšího personálu. Úkolem bylo vypátrat Trumpovo napojení na Rusko během volební kampaně v roce 2016 (Trump „collusion“). Důkladné vyšetřování široko, daleko, vysoko a do hloubky.   Byly vyslechnuty stovky svědků, včetně prezidenta Trumpa. Bylo vypátráno několik provinění osob z jeho okolí, ovšem provinění které dane osoby spáchaly buď dávno před volbami, a nebo které s Trumpem neměly vůbec nic společného (např. jejich osobní daňové úniky, atp.). Asi tři z těchto lidí byli po odhalení obviněni, souzeni, a jsou ve vězení.  Celé toto divadlo se táhlo dva a půl roku a stálo přes 30 milionů dolarů.
 
Konečně Muellerova komise vydala demokraty kýženou a už netrpělivě očekávanou zprávu (https://en.wikipedia.org/wiki/MuellerReport) . Je březen 2019. Po celé dva roky byla media, tisk a TV, plná přesvědčivých ba nepochybných „důkazů“ o Trumpově vině. A slibů že jen co se to pomocí Muellerovy zprávy potvrdí, bude ze své funkce odstraněn (bude na něm vykonán „impeachement“). K jejich zděšení Muellerova zpráva jednoznačně vyloučila jakékoliv Trumpovo „collusion“ , t.j. spolčování se s Ruskem za účelem manipulace s volebním procesem nebo výsledky, a nepotvrdila ani to, že by Trump či jeho tým vyšetřování bránili. Rozhořčení v řadách demokratů snad přesahovalo i povolební šok.
 
Ale to ještě není konec špatných zpráv pro Demokratickou stranu a její špičky. Ministr spravedlnosti (Attorney General) William Barr oznámil, že teď, když Trumpův případ je vyjasněn, je čas začít vyšetřovat jakýmže způsobem cela tato vyfabrikovaná aféra vlastně vznikla? Kdo a co si objednal a proč? Kdo to financoval a z jakých fondů? Kdo výsledky lživého "dossier" podstrčil FBI? Jak to že FBI začala vyšetřovat Trumpa a jeho spolupracovníky bez řádného pověření?  Není ani třeba dodávat: v řadách demokratických stratégů a spolupracovníků Clintonové se zvedla vlna paniky**).
 
Člověk by řekl:  vyšetřování bylo velmi důkladné, vedl ho člověk prověřený a vážený pro svou nestrannost, nic se neprokázalo. Takže nezbývá než si počkat jak dopadnou volby v roce 2020, kdy svými hlasy dají najevo názor voliči. Ne tak Demokraté. Ti nebudou čekat, nehodlají se s nepříjemnou situací smířit. Od roku 2018 mají početní převahu ve sněmovně (nikoliv v senátu), a tak bleskově vytvořili několik dalších „komisí“ a vyvíjejí bezprecedentní útok na úřadujícího prezidenta. Denně ho veřejně osočují a urážejí, a touží se pomstít take Muellerovi. Hodlají ho začít důkladně vyšetřovat. Ano. Ale hlavně a především chtějí  vyšetřovat a nějak odstranit Attorney General Williama Barra, od něhož jim hrozí skutečné nebezpečí, totiž že pravda o tom co dělali a dělají vyjde na veřejnost. Od Trumpa požadují předložení daňových výkazů zpětně za 10 let, výpisy z jeho soukromých i obchodních bankovních účtů. K výslechům jsou hlava nehlava předvoláváni členové rodiny, blízcí spolupracovníci. Bouře nenávisti a běsnění. 
 
Nově se profilující a do popředí deroucí radikálně levicové křídlo Demokratické strany dál požaduje zahájení jednání o Trumpově „impeachement“.  Byl by to akt pouze symbolický. K impeachementu, t.j. odstranění prezidenta z funkce pro podvádění, zradu, nebo podobně závažné a dokázané provinění, je totiž zapotřebí dvoutřetinový souhlas členů Senátu. Tam mají ale Republikáni v nadpoloviční většinu.
 
Zkušenější a trochu umírněnější demokratičtí členové sněmovny kličkují, snaží se tomu vyhnout. Dobře vědí, že "impeachement", bez naděje na úspěch, by Demokraty zcela jistě poškodil v celkem ne moc vzdálených  prezidentských volbách (listopad 2020). Balancují, snaží se udržovat pozornost tím že vrší další a další nesmyslná obviňování. Donalda Trumpa tedy prozatím, než najdou lepší řešení,  alespoň veřejně nazývají lhářem a podvodníkem, zrádcem, člověkem který by měl být okamžitě zavřen do ústavu pro duševně nemocné. Tvrzení o duševní poruše se radostně chytily levicové TV stanice CNN, MSNBC a další, které tuto „informaci“ horlivě šíří. Ale vystrašené a opatrnické vedení Demokratů se radši nevyjadřuje ani pro ani proti návrhu na" impeachement". Tento stav vtipně komentoval republikánský senátor John Neely Kennedy.  Na adresu demokratů vzkázal:  „Tak buďto už se vy...., nebo slezte z toho nočníku.“
 
Trump po tom všem před několika dny prohlásil, že s lidmi, kteří ho i přes ukončené vyšetřování nadále osočují, urážejí a obviňují z tyranských aspirací pramenících z jeho duševní poruchy, nebude jednat, dokud se budou takto veřejně projevovat. Není divu. Oba tábory jsou zakopány na nesmiřitelných pozicích. Jakákoliv legislativní činnost je znemožněna, předem odsouzena ke krachu. Ke škodě celé země.
Situaci snad mohou opravdu vyřešit pouze příští volby. Zatím to ale nevypadá pro Trumpa vůbec špatně. Programy, předkládané všemi 23 demokratickými uchazeči o funkci příštího prezidenta, se liší pouze v tom, jak daleko si tito lidé troufají zajít v příslibech socialistického ráje. Jen namátkou:  Zelená revoluce (s fantasmagorickými roky dokončení).  Minimální zaručený příjem pro všechny včetně těch, kteří se rozhodli že pracovat nechtějí.  Všem zaručená zdravotní péče zcela a úplně bezplatně – včetně ilegálních lidí kteří zde žijí a pracují na černo a do systému tudíž nepřispívají daněmi. Samozřejmě také pro  tvrdé kriminálníky z jejich řad, kterých je mezi lidmi žijícími ve stínu, statisticky vzato, víc než dost. Podstatné zvýšení daní všem ostatním troubům, kteří budou nadále něco podnikat nebo chodit do práce. 
 
Hranice naprosto otevřené, žádné už kontroly, všichni jsme bratři a sestry. Zákaz vlastnění střelných zbraní. Cenzura internetu. Genderové kvóty v zaměstnání. Znárodnění či rozkouskování velkých korporací, firem, bank.  Reparace za křivdy otroctví všem obyvatelům kteří jsou (nebo prohlásí o sobe že jsou) černé pleti.  Snížení volebního věku na 16 let.  Volební právo všem včetně ilegálně pobývajících. Zvýhodňování etnických menšin při přijímaní na vysoké školy a do zaměstnání (samozřejmě že etnické menšiny Asijské zvýhodňovati se nebudou – těm naopak zatípneme tipec, jsou už tak dost pilní a tudíž úspěšní). A tak dále a tak podobně.  Čtenář nechť si sám vymyslí jakoukoliv absurditu – dostalo by se mu nadšeného souhlasu davů demonstrujících za lepší zítřky.
 
Záležet bude hodně na tom, do jaké míry je již levicově přemýšlející americká společnost nakažena  virem socialistického smýšlení. Kterého z demokratických uchazečů už za nedlouho, v primárních volbách, vyberou a postaví  jako Trumpova protikandidáta. Jestli to bude někdo pro celoamerickou voličskou veřejnost  v roce 2020 přece jenom příliš radikální, hrozí, že ho Trump hladce porazí. V tom případě se budou muset Demokraté dál snažit Trumpa odstranit buď soudní cestou, nebo snad násilím, radši hned teď rovnou, než bude pozdě.  Za jakoukoliv cenu.  Třeba i za cenu rizika   ozbrojeného střetnutí – občanské války.  Pnutí mezi znepřátelenými tábory narůstá každým týdnem.
 
Autor: Jan Sinnreich, Miami, Florida, USA, 29. 5. 2019
 
Zdroj:
 
*) V době Obamovy administrativy, kdy Hillary Clintonová byla ministryní zahraničí, pořídila si svůj soukromý komputer server. Utajovaný, instalovaný v suterénu jejího domu. Když tento podezření vzbuzující fakt vyšel během předvolební kampaně najevo, tvrdila že ho používala pouze a striktně pro účely své osobní emailové komunikace, například rodinné záležitosti ohledně chystané svatby dcery.  Kadeřník, švadlena, yoga, a tak. Při bližším pohledu na dohledatelné z jejích emailů se ale ukázalo,  že tomu zdaleka tak nebylo. Přes utajovaný soukromý server, naprosto nezabezpečený,  komunikovala se zahraničními spojenci i odpůrci na vysokých státních postech. Co si psali? Jestli opravdu Rusko šťourá do cizích záležitostí (čemuž rád věřím), pak měli u Clintonových ve sklepě bohatou sklizeň. Jenom nepatrna část emailů se našla.  Asi 30 tisíc z nich, o jejichž adresátech a obsahu se nic neví, se náhle a záhadně  „nějak ztratilo“. Vyšetřovatelé požadovali po Hillary Clintonové předání celého serveru.  Paní Clintonová bez rozmýšlení celý milý server nechala fyzicky zničit (tvrdí se že ho po rozmlácení pro jistotu nechala ještě hodit do místního jezírka). Vyšetřování probíhající ještě za Obamy pochopitelně vyšumělo do ztracena. 
 
**) V současné době dal prezident Trump souhlas k odtajnění příslušných dokumentů a k oficielnímu zahájení tohoto vyšetřování.