23. čvn, 2019

JAN SINNREICH & PETR HAMPL: Joseph Schumpeter & konec kapitalismu

Rakouský konzervativní ekonom Joseph Schumpeter předvídal konec kapitalismu. Podobně jako Marx, a přitom trochu jinak. Podnikatelství se stane zastaralým stejně, jako zastarali obrnění bojovníci na koních, předpověděl v roce 1942...
 
A vývoj mu dává za pravdu. Jako bychom se společensky vraceli před průmyslovou revoluci. Svět znovu připomíná středověké uspořádání, kdy fungovala symbióza mezi ideology (církví) a feudálními vládci. Poddaní do toho neměli co mluvit. V dnešní podobě jde o symbiózu nadnárodních korporací s rudozelenými neomarxisty v nadnárodních vládách (např. EU, ale i OSN) a nadnárodních neziskovkách. Právě oni, a nikoliv skuteční podnikatelé, určují trendy v průmyslu (např. elektromobilitu). Mizí konkurence, soutěživost, inovativnost. 
 
V USA právě došlo ke spojení dvou gigantických dodavatelů vojenských technologií. United Technologies (UTC) vyrábí např. motory do tryskových letadel Pratt & Whitney, a Raytheon je zase známý střelami Tomahawk a Patriot. Jedná o giganty,  jejichž cena se pohybuje ve stovkách miliard dolarů a jejichž spojením vzniká celek s dosud nepředstavitelnou silou.
 
Za druhé světové války kupovala americká vláda vojenská letadla od desítek různých firem. Dnes probíhá výběrové řízení v podstatě jen mezi dvěma firmami, případně o zakázku soutěží ještě Boeing, ale to je vše. Manažeři dostávají (resp. sami si přidělují) neskutečné prémie) a „zlaté padáky“ (odstupné v případě propuštění) se pohybují ve stovkách milionů dolarů. Zaměstnanci musí platit nucené příspěvky odborovým organizacím (i když nejsou členy), odbory podporují levicové poslance v Kongresu a kruh se uzavírá. Na pracovištích probíhají povinná školení proti rasové nenávisti, o genderismu, pohlavním obtěžování a na podobná témata. 
 
Vznik gigantických firem také ovlivňuje politickou situaci. Může-li si být firma téměř jista, že zbrojní zakázky dostane právě ona, je pro ni výhodné investovat do vyvolávání válečných konfliktů. Čím více, tím lépe. Bylo by zajímavé pozorovat, co by zbylo z neokonzervatismu, kdyby zbrojovky přestaly  tento směr podporovat. 
 
To vše v Americe, kde se ekonomice celkem daří, díky Trumpově politice snižování daní a odstranění nesmyslných předpisů a zákazů, které dusily energetiku. To je něco úplně jiného než Francie, kde velké firmy fakticky řídí vláda, státní rozpočet je časovou bombou a formu vlády lze nejvýstižněji označit jako korporátní fašismus. 
 
Joseph Schumpeter viděl dvě možné cesty od demokratického kapitalismu k totalitářskému socialismu. Prvním z nich je marxistická revoluce, druhým převládnutím korporací v ekonomice. Pokud někomu záleží na uhájení svobody, musí obě hrozby považovat za stejně vážné. 
 
Jak by hodnotil dnešní svět?
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, Jan Sinnreich, Florida, USA, 22.6.2019