8. pro, 2020

JAN SINNREICH: Finanční manipulace v EU

V dubnu letošního roku prezidentka ECB (Evropská Centralní Banka), Christina Lagarde, prohlásila, ze ECB nebude nakupovat italské dluhopisy...

To bylo v pořádku, protože podle původního ustanovení ECB stejně NESMÍ kupovat nebo prodávat státni dluhopisy. To, že v minulosti byl tento zákon porušován (minulý prez. Mario  Draggi), je jiná věc. Po prohlášení Lagarde, italské dluhopisy i akcie spadly hluboko v ceně (17% pokles). 

Několik hodin po tomto projevu však hlavní ekonom ECB, Philip Lane zatelefonoval jedenácti VYBRANYM finančním institucím a investorům (AXA SA, Blackrock Inc, Citygroup Inc, Deutsche Bank, Goldman Sachs Group Inc, JP Morgan.....), kterým poskytl informace, ze ECB presto BUDE nakupovat zmíněné dluhopisy, takže nízká cena je dočasná. Vzápětí na to ECB začala italské dluhopisy opět nakupovat a jejich hodnota se tedy během 24 hodin pěkně zvýšila. Oficiálně byla tato informace zveřejněna až o ŠEST dní později, dávno po všem. 

Ve finančním světě (např. v USA) se tomuto postupu říká manipulce s finančním trhem, nebo "insider trading", kdy se ilegálně poskytnute informace o budoucích změnách podmínek na trhu vyzrazují s předstihem vybraným klientum, ovsemže  za úplatu. Je to jasně nezakonné a postihnutelné zbavenim funkce a dlouhodobym pobytem v kriminale.

Tento postup se od brezna NEKOLIKRAT opakoval. Na pr. v zari Ms Lagarde optimisticky prohlasila, ze ekonomika EU prekonala nepriznive dopady koronapandemie, coz vedlo k okamzitemu posileni Eura vuci dolaru. Jeste tyz den Mr. Lane telefonoval opet VYBRANYM financnim institucím s poněkud opravenými výsledky.

Na otázky reporterů k této situaci odmítla Ms. Lagarde jakýkoliv komentář. Mr. Lane pouze ujistil novináře, že ve svých informacích vybraným subjektum BUDE POKRAČOVAT.

Při všeobecném nezájmu veřejnosti, o tom co se děje s veřejnými penězi a zavalení informacemi o koronaviru je jasné, že nevoleným funkcionařům ECB projde už naprosto všechno.

Autor: Jan Sinnreich, Miami, Florida, USA, 8.12.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!