5. bře, 2019

BALTIKUM: ESTONSKO: Parlamentní volby - Euroskeptici 3 nejsilnější stranou!

V nejmenší z baltských republik slavila vzestup euroskeptická Konzervativní lidová strana Estonska...

Na prvních dvou místech se v estonských volbách od roku 2007 tradičně střídá liberálně-pravicová Reformní strana Estonska, která kromě ekonomického liberalismu a nižších daní, propaguje i zavedení branné výchovy do škol, a Estonská centristická strana. Ta je označována za populistickou levici hájící zájmy ruskojazyčných Estonců.

Třetí místo ovšem nyní, s výrazným nárůstem, získali Konzervativní lidovci. Ti se vyšvihli z 9,7% na 17,8% a ze 7 mandátů na 19 mandátů. Ale musíme zmínit i ostatní strany. Reformisté posílili o 4 křesla na 34 míst, zatímco Centristé oslabili o jednoho poslance 26 míst. Poraženými voleb jsou tři strany. Konzervativní strana Pro Patria oslabila ze 14 na 12 mandátů, sociální demokracie ztratila třetinu mandátů a padla z 15 na 10 mandátů. Největší debakl zažila Estonská svobodná strana, která ztratila všech osm mandátů. Většina jejich voličů, stejně jako voličů Pro Patria, přešla pod sjednocující prapor Konzervativních lidovců.

Ještě ke Konzervativním lidovcům. Je to národně orientovaná strana odmítající propotratovou politiku, narkotika, včetně snahy o omezení alkoholu a tabáku, staví se za bezplatnou zdravotní a zubní péči, odmítají imigraci, kvóty a vzhledem k tragické historii Estonska, i omezení ruského vlivu na ozbrojené síly a státní správu. Odmítají LGBTQ pride akce, manželství homosexuálů, zkorumpovanou zastupitelskou demokracii a volají po přímé demokracii. Kvitujeme jejich vzestup jako ránu eurohujeristům a liberálně demokratické propagandě v baltských státech. Snad se tento trend potvrdí i v nadcházejících evropských volbách.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 5.3.2019