12. úno, 2020

IRSKO: Volby – reakce na Brexit

V Irsku se před pár dny konaly parlamentní volby do Dáil Éireann, neboli Irského shromáždění...
 
Volby, první, jak od Brexitu samotného, tak od brexitového referenda, skončily velice překvapivě a navzdory dlouhodobým průzkumům, vítězstvím levicové republikánské strany Sinn Féin. Až v nejzazších průzkumech, těsně před volbami, Sinn Féin dotáhla ostatní strany a na procenta a hlasy (nikoliv však na mandáty) porazila středopravé Fianna Fáil a Fine Gael. Již v minulých volbách posílila, ale nyní se vrátila do pozice, ve které byla v roce 1923, kdy získala 44 poslanců. Nyní jich získala sice „jen“ 37, ale je na druhém místě. První místo stále obhájila Fianna Fáil, ale jen na mandáty. Třetí místo obsadila Fine Gael, daleko za nimi Zelení, dlouhodobě slábnoucí irští labouristé, na mandáty posílila irská sociální demokracie ze dvou na šest, ultralevicová Solidarita-Lid před zisky oslabila z šesti na pět mandátů, konzervativní Jednota a socialističtí Nezávislí zůstali na jednom mandátu. 
 
Není přesně jisté, jak situace dopadne, protože před volbami se Fianna Fáil i Fine Gael zařekli, že do koalice se Sinn Féin nepůjdou, ale nyní se ozývají první hlasy, které o koalici stojí a upřednostňují ji před pokračující vládou Fine Gael, která se opírala o toleranci Fianna Fáil. Nástup Sinn Féin je vnímán i jako protestní reakce Irů proti Brexitu, který nedokázali zastavit, když se anglický lid rozhodl získat nezávislost. Ještě se na tuto stranu podívejme. Jde o jednu ze starých historických stran, které vzešly z vlastního národně osvobozeneckého boje Irů, a vznikla roku 1905. Strana se odkazuje na levici a v rámci Evropského parlamentu jsou její poslanci součástí Evropské sjednocené levice – Severské zelené levice.
 
 Sinn Féin byla dlouhodobě spojována s paramilitarní Irskou republikánskou armádou, a ještě v roce 2005 britská vláda obvinila Sinn Féin ze spolupráce a úzké provázanosti s touto skupinou, která již byla odzbrojena. O dva roky později, roku 2007, skončil 86 let trvající bojkot severoirské politiky a správy, kdy Sinn Féin se odmítala, jakkoliv podílet na spravování severního Irska, ač měla silné mandáty. Šlo o protest proti rozdělení Irska. Ve volbách do severoirského shromáždění, které spadá pod Velkou Británii, se Sinn Féin stabilně udržuje na druhém místě. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 12.2.2020